20 faktów, które musisz wiedzieć o Spielberg

Autor: | 30 czerwca 2016

Zbiór najważniejszych informacji o torze oraz porcja ciekawostek dotycząca Grand Prix Austrii.

1. Red Bull Ring ma długość 4326 metrów i składa się z zaledwie dziewięciu zakrętów. To tutaj zobaczyć możemy najkrótsze czasy okrążeń w całym sezonie Formuły 1.

2. Dawniej obiekt nosił nazwę Österreichring i liczył sobie prawie 6 kilometrów. Został przebudowany w latach 90. z powodów bezpieczeństwa. Twórcą nowej pętli jest Hermann Tilke.

Przeczytaj także: Red Bull Ring może wrócić do starego układu toru

3. Grand Prix Austrii tylko raz nie odbyło się w Spielberg. W 1964 roku gospodarzem imprezy było lotnisko Zeltweg.

4. Najwięcej zwycięstw ma na koncie Alain Prost, który jako jedyny triumfował trzy razy. Najlepszym konstruktorem jest McLaren, który wygrał sześciokrotnie.

5. Podczas finiszu w 2002 roku doszło do kontrowersyjnej sytuacji, w której Rubens Barrichello na ostatnich metrach przepuścił Michaela Schumachera, oddając mu pierwsze miejsce.

6. W trakcie tego samego wyścigu z poważnego wypadku bez szwanku wyszedł Takuma Sato. W bolid Japończyka z dużym impetem wpadł Sauber Nicka Heidfelda.

7. Finisz zawodów z 1982 roku był jednym z najciaśniejszych w historii Formuły 1. Elio de Angelis przeciął linię mety 0,050 sekundy przed Keke Rosbergiem. Wszyscy pozostali uczestnicy zostali zdublowani.

8. Niewielka różnica pomiędzy pierwszym, a drugim miejscem miała miejsce również w 1999 roku. Coulthard przegrał z Irvinem o 0,313 sekundy, ale wyścig z pewnością potoczyłby się zupełnie inaczej, gdyby Szkot nie uderzył na pierwszym okrążeniu bolidu swojego team-partnera, Miki Haikkinena.

9. Kiedy Red Bull przejął w 2005 roku obiekt w Spielberg, rozpoczął jego remont, ale w planach było także przebudowanie pętli toru. Projekt był jednak zbyt kosztowny i pozostano przy obecnej nitce.

10. Od 1984 roku tylko cztery zespoły triumfowały w Austrii: Ferrari, McLaren, Williams i Mercedes.

fot. Twitter / Formula 1

fot. Twitter / Formula 1

11. Rekord okrążenia należy do Michaela Schumachera. W 2003 roku wykręcił on czas 1:08.337.

12. Na Grand Prix w 2014 roku przybyło ponad 75 tysięcy kibiców. Rok temu zainteresowanie zdecydowanie spadło i odnotowano tylko 55 tysięcy.

13. To w Austrii Jos Verstappen zdobył swój ostatni punkt mistrzostw świata w karierze.

14. Na Red Bull Ring kierowcy mają do dyspozycji dwie strefy DRS. Pierwsza jest na prostej startowej, druga między zakrętami nr 2 i 3.

15. Ósmy zakręt toru nosi imię Jochena Rindta, mistrza świata, który zmarł tragicznie na Monzie w 1970 roku. Rindt dożył tylko jednego Grand Prix w Spielberg, w którym zdobył pole position, ale nie osiągnął mety po awarii silnika.

fot. Twitter / For Race Fans Only

fot. Twitter / For Race Fans Only

16. Jedynym Austriakiem, który wygrał przed własną publicznością jest Niki Lauda. Dokonał tego dopiero w sezonie 1984, przedostatnim w jego karierze.

17. Tylko trzech kierowców wygrało na nowej pętli toru po starcie z pierwszego pola: Jacques Villeneuve w 1997, Mika Hakkinen w 2000 i Michael Schumacher w 2003.

18. Mało tego, triumf Nico Rosberga w 2015 był pierwszym zwycięstwem na obecnym układzie toru, który został zdobyty po starcie z parzystego pola startowego.

19. Zawodnicy ruszający z pierwszej linii pokonają 185 metrów zanim dojadą do pierwszego zakrętu.

20. Vittorio Brambilla wygrał na Österreichring swój jedyny wyścig Formuły 1 w karierze. Sukces ten zasłynął faktem, że Włoch rozbił swój bolid tuż za linią mety.