Christian Horner: Zespoły odrzuciły wniosek o zakaz stosowania płetwy rekina

Autor: | 27 lutego 2017

Christian Horner uważa, że tegoroczne samochody wyglądają fantastycznie. Jednak według niego cały efekt psuje zastosowanie przez zespoły ,,płetwy rekina”.

Kiedy Formuła 1 powróciła na tor, było oczywiste, że wszyscy są skłonni zastosować to rozwiązanie. Do tego grona dołączyły Mercedes i Williams, które najpierw pokazały światu bolidy bez płetwy. Wielu fanów krytykuje taki obrót spraw ze względu na psucie estetyki.

Szef Red Bull Racing zgadza się z tą opinią. Ujawnił nawet, że jego ekipa chciała zakazu ich stosowania w tym sezonie. Jednak zostali zablokowani przez pozostałych. Pozostaje jeszcze nadzieja w dojściu do porozumienia przed sezonem 2018.

– Samochody wyglądają fantastycznie. Jedyna rzeczą, która obniża ich atrakcyjność, jest proporcjonalnie płetwa rekina. To coś, o co prosiliśmy na spotkaniu Grupy Strategicznej F1 w ubiegłym roku, aby wszystkie zespoły ją usunęły. To dlatego, że i tak oferują marginalny przyrost wydajności. W trosce o estetykę padła taka prośba – powiedział Christian Horner.

– To poszło do Komisji F1 i niestety większość zespołów głosowała za odrzuceniem. Miejmy nadzieję, że to coś, co może zostać skierowane z myślą o przyszłym roku. Samochody wyglądają wspaniale. To wstyd, że płetwa rekina wkradła się jako luka w przepisach – dodał.

Większość aerodynamików w Formule 1 nie chciałaby rezygnować z ,,płetwy rekina”. Jednak Brytyjczyk wzywa wszystkich do podjęcia decyzji z myślą o atrakcyjnym wyglądzie nowych samochodów.

– Jeśli zapytacie naszych aerodynamików, to oni chcieliby ją zatrzymać. Ale myślę, że z estetycznego punktu widzenia bolidy będą atrakcyjniejsze bez niej – zakończył 43-latek.