Ford: Formuła 1 to ogromne koszty

Autor: | 1 lutego 2017

Amerykański gigant samochodowy Ford wskazuje, że to zbyt wysokie koszty są tym czynnikiem, który uniemożliwia im powrót do najwyższej serii wyścigowej świata.

Przejęcie królowej motorsportu przez Liberty Media dało wiele nadziei na lepszą przyszłość dla F1, która odwróci swoją sytuację i w ciągu najbliższych lat zacznie przyciągać pozostałych producentów samochodowych.

FIA liczy, że producenci, którzy aktualnie znajdują się w Formule 1 odegrają istotną rolę w zmianach przepisów odnośnie silników po 2020 roku. Na mocy obecnego porozumienia agregaty V6 turbo pozostaną w królowej sportów motorowych do 2020 roku, ale po upłynięciu terminu może dojść do przejścia na zupełnie inną koncepcję, która może okazać się kusząca dla innych producentów samochodowych m.in. dla Forda.

– Na chwilę obecną nie myślimy o F1 – powiedział Dave Pericak dyrektor amerykańskiego koncernu. –  Formuła 1 to drogi sport. Jeśli spojrzymy na każdą serię, to w tej chwili masz wiele zadań do wykonania. Musisz rozwijać swoje narzędzia, technologię i tłumaczyć, że sprawdzasz to wszystko w kontekście samochodów drogowych. Każda seria ma takie elementy.

Ostatnia obecność Forda w Formule 1 miała miejsce w 2003 roku, kiedy zespół Jordan korzystał z jednostek napędowych amerykańskiej firmy. W tym czasie kierowca ekipy Giancarlo Fisichella w szczęśliwych okolicznościach zwyciężył w Grand Prix Brazylii.