GP USA 2016: Lewis Hamilton z fenomenalnym czasem zdobywa dziewiąte pole position w sezonie

Autor: | 22 października 2016

Niesamowicie wyrównany pojedynek o pole position stoczyli Lewis Hamilton i Nico Rosberg. Zwycięsko wyszedł z niego Brytyjczyk i to on ustawi się jutro na pierwszym polu startowym.

Informacja pogodowa:

W momencie rozpoczęcia kwalifikacji temperatura powietrza wynosiła 23 stopnie Celsjusza, natomiast nawierzchni 34. Problemem dla kierowców mógł być jednak dość silny wiatr.

Q1

Jako pierwsi na torze pojawili się kierowcy Manora i Sergio Perez, a czas otwarcia odnotował Pascal Wehrlein – 1:39,319. Po czterech minutach od rozpoczęcia sesji kwalifikacyjnej z garażu wyjechał Lewis Hamilton. Brytyjczyk miał założone w swoim bolidzie opony z supermiękkiej mieszanki. W międzyczasie na prowadzenie awansował Marcus Ericsson – 1:39,017, a na torze panował coraz większy ruch. W garażu pozostawali jedynie Jolyon Palmer, Nico Hulkenberg i Fernando Alonso.

Rekordy we wszystkich sektorach i najlepszy czas weekendu ustanowił Lewis Hamilton. Brytyjczyk już na samym początku kwalifikacji uzyskał 1:36,296. Chwilę później linię mety przekroczył również Nico Rosberg, który był wolniejszy od swojego partnera zespołowego o zaledwie 101 tysięcznych sekundy. Na trzecie miejsce wskoczył Max Verstappen, a na czwarte Daniel Ricciardo. Kierowcy Red Bulla również odnotowali czasy poniżej 1:37. Za nimi Kimi Raikkonen i Sebastian Vettel. Zawodnicy Ferrari po chwili zostali jednak wyprzedzeni przez Nico Hulkenberga – 1:36,950.

Po 11 minutach pierwszego segmentu kwalifikacji na pozycjach niepremiowanych awansem do dalszej części czasówki znajdowali się Esteban Gutierrez, Esteban Ocon, Pascal Wehrlein, Marcus Ericsson, Jenson Button i Felipe Nasr. W tym czasie większość stawki zjechała do alei serwisowej.

Po krótkiej przerwie i analizie danych, kierowcy zajmujący pozycję 9-22 wyjechali z boksów, by walczyć o poprawę swoich rezultatów. Na półtorej minuty przed końcem kwalifikacji ostatnim czasem dającym awans był rezultat Grosjeana – 1:38,520. Francuz po chwili spadł z tej pozycji, gdyż wyprzedzony został przez Jensona Buttona.

Chwilę później świetny czas wykręcił Marcus Ericsson. Szwed z wynikiem 1:38,040 awansował na miejsce czternaste, stracił je jednak na rzecz Daniiła Kwiata, który wskoczył na pozycję dwunastą.

Do Q2 nie awansowali: Romain Grosjean, Kevin Magnussen, Jenson Button, Pascal Wehrlein, Felipe Nasr i Esteban Ocon.

Q2

Jako pierwszy swój garaż opuścił Nico Rosberg. Lider klasyfikacji generalnej wyjechał na oponach miękkich, na których zamierzał wystartować do jutrzejszego wyścigu. Po chwili dołączył do niego również Lewis Hamilton – w jego bolidzie także opony oznaczone żółtym paskiem. Na torze pojawił się po chwili jeszcze Sergio Perez, a reszta stawki oczekiwała na rozwój sytuacji.

Nico Rosberg dojechał do mety z czasem 1:36,351, a Lewis Hamilton wolniejszy od niego o 0,099 sekundy. Sergio Perez stracił do lidera klasyfikacji ponad 1,2 sekundy. W międzyczasie na torze pojawili się prawie wszyscy pozostali kierowcy, w boksach jedynie Massa, Guttierrez, Ericsson i Palmer.

Po chwili na prowadzenie wskoczył Daniel Ricciardo. Australijczyk czas 1:36,255 uzyskał jednak na oponach supermiękkich. Do mety dojechali również m.in. Sebastian Vettel (czwarty), Kimi Raikkonen (piąty) i Max Verstappen (szósty). Holender pojechał swoje pomiarowe okrążenie na oponach miękkich. Cztery kolejne miejsca należały do Nico Hulkenberga, Valtteriego Bottasa, Sergio Pereza i Fernando Alonso. W boksach w dalszym ciągu pozostawali Felipe Massa, Esteban Gutierrez i Jolyon Palmer.

Na cztery minuty przed zakończeniem drugiego segmentu kwalifikacji prawie wszyscy kierowcy zjechali do swoich garaży. Na torze pozostał jedynie Marcus Ericsson, który jeszcze nie odnotował swojego czasu. Gdy Szwed przekroczył linię mety, przy jego nazwisku pojawił się wynik 1:39,356.

Na ponowny wyjazd na tor nie zdecydowali się kierowcy Mercedesa, Red Bulla i Ferrari. Wszyscy pozostali kontynuowali walkę o awans do finałowej części kwalifikacji.

Dobry czas odnotował Fernando Alonso – 1:37,417. Przesunął on go na 9. miejsce, lecz Hiszpana wyprzedzili po chwili Carlos Sainz, Sergio Perez i Felipe Massa. Brazylijczyk w samej końcówce wypchnął z pozycji premiowanej awansem Pereza. W międzyczasie bardzo dobry czas wykręcił Nico Hulkenberg. Niemce pojechał okrążanie teksańskiego toru w 1:36,626 i przesunął się na 6. miejsce.

Do Q3 nie awansowali: Sergio Perez, Fernando Alonso, Daniił Kwiat, Esteban Gutierrez, Jolyon Palmer i Marcus Ericsson.

Q3

W finałowym segmencie kwalifikacji jako pierwszy z garażu wyjechał Nico Rosberg. Po chwili do Niemca dołączyli kierowcy Ferrari, Red Bulla i Lewis Hamilton. Pozostała czwórka postanowiła poczekać jeszcze w swoich boksach.

Nico Rosberg odnotował czas 1:35,442. Niemiec z pierwszej pozycji nie cieszył się zbyt długo, gdyż Lewis Hamilton pojechał od niego szybciej o 0,072 sekundy. Jako jedyny, poza kierowcami Mercedesa, barierę 1:36 złamał jeszcze Daniel Ricciardo – 1:35,928. Czwarty Verstappen uzyskał wynik 1:36,004. Dwa kolejne miejsca należały do kierowców Ferrari. Kimi Raikkonen i Sebastian Vettel  tracili do Hamiltona jednak już ponad sekundę.

Po przejechaniu pierwszych pomiarowych okrążeń wszyscy zawodnicy powrócili do swoich garaży, by przeanalizować dane wraz ze swoimi inżynierami.

Po krótkiej przerwie na tor powrócili zawodnicy Mercedesa, a po raz pierwszy w finałowym segmencie kwalifikacji pojawili się Hulkenberg, Sainz, Bottas i Massa. Jako ostatni z garażu wyjechał Kimi Raikkonen.

Nico Rosberg po przejechaniu linii mety awansował na prowadzenie – 1:35,215. Lewis Hamilton poprawił jednak wynik Niemca i jako jedyny złamał barierę 1:35. Brytyjczyk uzyskał 1:34,999, co było najlepszym wynikiem w historii Circuit of the Americas.

Za plecami kierowców Mercedesa toczyła się walka o kolejne pozycje. Czas 1:35,509 odnotował Daniel Ricciardo i wyprzedził o ponad 0,2 sekundy Maxa Verstappena. Trzeci rząd utworzą jutro zawodnicy Ferrari, po raz kolejny lepiej spisał się Kimi Raikkonen. Kierowcy Scuderii nie złamali jednak bariery 1:36.

Pełne wyniki kwalifikacji:

austin-kwali