GP USA 2016: Pierwsza sesja treningowa dla Hamiltona

Autor: | 21 października 2016

Lewis Hamilton uzyskał najlepszy czas okrążenia podczas pierwszego treningu Grand Prix Stanów Zjednoczonych. Pierwszą trójkę uzupełnili Nico Rosberg i Max Verstappen.

Pierwsza sesja treningowa rozpoczęła się bardzo spokojnie. Po zapaleniu zielonego światła w alei serwisowej na tor wyjechał m.in. Sebastian Vettel, Valtteri Bottas, obydwaj zawodnicy Mercedesa oraz Red Bulla. Kierowcy zdecydowali się jedynie na okrążenia wyjazdowe.

W pierwszej sesji treningowej udziału nie brał Sergio Perez, który oddał swój bolid Alfonso Celisowi. Podobna sytuacja miała miejsce w Manorze, gdzie mógł zaprezentować swoje umiejętności Jordan King. Brytyjczyk jako pierwszy ustanowił czas jednego okrążenia, jednak szybko pierwszą lokatę odebrał mu Kimi Raikkonen oraz kierowcy Mercedesa.

Po pół godziny od rozpoczęcia sesji wszyscy zanotowali już pomiarowe okrążenia, a na czele tabeli znajdował się Lewis Hamilton z czasem 1:38.943. Brytyjczyk wyprzedzał Rosberga o prawie pół sekundy. Po kilku minutach kierowcy wrócili do swoich garaży.

Po krótkiej przerwie na tor wyjechali zawodnicy McLarena. Fernando Alonso na świeżym komplecie miękkich opon poprawił swój wynik, awansując na siódmą lokatę. W ślad za Hiszpanem poszedł Nico Rosberg, który wykręcił czas o prawie sekundę lepszy od broniącego tytułu mistrzowskiego, Lewisa Hamiltona. Na odpowiedź Brytyjczyka nie trzeba było długo czekać. Drugi kierowca Mercedesa szybko wrócił na pierwszą lokatę.

Na dwadzieścia minut przed końcem sesji skrzynia biegów w bolidzie Marcusa Ericssona odmówiła współpracy, zawieszając się na pierwszym biegu, przez co kierowca Saubera musiał zrezygnować na kilka minut z udziału w treningu i wrócić do swoich mechaników. Chwilę później Sebastian Vettel także musiał zjechać do garażu, ponieważ w jego bolidzie uszkodzeniu uległo prawe lusterko. Niemiec poradził sobie z usterką, przytrzymując dłonią zniszczoną część.

Pierwszy trening padł łupem Lewisa Hamiltona. Tuz za Brytyjczykiem znalazł się Rosberg, Verstappen, Raikkonen, Hulkenberg, Bottas, Ricciardo, Vettel, Kwiat oraz Sainz.

Pełne wyniki pierwszego treningu:

austin-fp1