Fot. Mercedes-AMG F1


GP Wielkiej Brytanii: Hamilton dowozi zwycięstwo w szalonej końcówce

Autor: | 2 sierpnia 2020

Lewis Hamilton wygrał 87. wyścig Formuły w karierze. Z kolei po raz siódmy był najlepszy na Silverstone. Podium uzupełnili Max Verstappen i Charles Leclerc.

Pogoda była bardzo dobra. Termometry wskazywały 20 stopni Celsjusza, natomiast temperatura wynosiła 42 stopnie. Było słonecznie, więc przed nami był słoneczny wyścig.

Nico Hulkenberg miał startować z alei serwisowej, ale okazało się, że jego bolid ma poważną awarię i nie mógł jechać. To oznaczało, że jego powrót do F1 był nieudany.

Hamilton bardzo dobrze ruszył, chociaż Bottas w pewnej chwili się z nim zrównał. Ale potem odjechał. Leclerc próbował zaatakować Verstappena, ale to Holender wyszedł zwycięsko z tego pojedynku. Dalej byli Sainz, Ricciardo, Norris, Stroll, Ocon i Vettel. Na drugim kółku Albon atakował Magnussena, ale uderzył go w tylne koło i Duńczyk wylądował na ścianie. W związku z tym na torze zobaczyliśmy samochód bezpieczeństwa.

Na szóstym kółku kierowcy wrócili do rywalizacji, a po chwili Albon pojawił się w boksach na zmianę opon z pośrednich na twarde. Na 13. kółku Daniił Kwiat się rozbił i znów mieliśmy safety car. To wykorzystała cała stawka oprócz Grosjeana. Wszyscy zmienili opony na twarde, by dojechać na nich do mety. Po kolejnym zjeździe samochodu bezpieczeństwa Sainz i Norris znaleźli się na pozycjach 5 i 6. Natomiast Vettel stracił 10. miejsce na rzecz Ocona i utknął za zawodnikiem Renault.

Po pewnym czasie też Ricciardo wyprzedził Grosjeana. Francuz jeździł agresywnie i niechętnie oddawał pozycje rywalom. Zmieniał nawet pozycję podczas hamowania, co jest nielegalne. Za chwilę zjechał do boksu na swój obowiązkowy pit stop. Vettel został wyprzedzony przez Gasly’ego. Kierowca Ferrari miał bardzo słabe tempo, co mogło zaskakiwać.

Z przodu wciąż liderował Hamilton z dwiema sekundami przewagi nad Bottasem. Natomiast 10 sekund dalej był Verstappen. Na tych pozycjach niewiele się działo. W końcówce mieliśmy rywalizację pomiędzy Strollem a Oconem o ósmą lokatę. Na 46. okrążeniu Francuz pokonał Kanadyjczyka, który bronił się nielegalnie i otrzymał biało-czarną flagę. Po chwili Lance stracił też dziewiątą pozycję, na rzecz Gasly’ego. Na 50. kółku Bottas złapał kapcia i musiał zjechać do boksów. Fin spadł na dwunaste miejsce. Verstappen w obawie, że i jemu może się to przytrafić, również odwiedził mechaników. Sainz też przebił lewy przód, podobnie Hamilton, który nie miał całe ostatnie okrążenie na kapciu. Verstappen go gonił, ale Brytyjczyk dowiózł wygraną.

Fot. Formula 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *