Fot: @pirellisport

Grand Prix Hiszpanii: Dominacja Bottasa, dobra postawa Hassa, duża strata Kubicy

Autor: | 11 maja 2019

Kwalifikacje do Grand Prix Hiszpanii padły łupem Valtteriego Bottasa. Jest to trzecie z rzędu Pole Position Fina. Na drugim miejscu uplasował się Lewis Hamilton ze stratą ponad 0.600 sekundy do swojego kolegi z zespołu. Niestety Robert Kubica zajął po raz kolejny ostatnią pozycję, ze stratą ponad sekundy do 19. George’a Russella.

Q1

Jako pierwszy na tor wyjechał Robert Kubica, Polak osiągnął na pierwszym okrążeniu czas 1:21.860. Minęło kilka minut, a już zobaczyliśmy żółtą flagę w drugim sektorze. Nico Hülkenberg wypadł z toru i lekko uderzył w bandę przednim skrzydłem, Niemiec zjechał do boksu na naprawę bolidu.

George Russell popełnił błąd w szykanie w trzecim sektorze i obrócił bolid. Hülkenberg wrócił na tor, jednak nie udało mu się dostać do Q2, kierowca Renault zajął 16. miejsce. Nieciekawie wyglądała w ostatnich minutach sytuacja kierowców Alfy Romeo, ponieważ zarówno Giovinazzi, jak i Räikkönen znjadowali się na pozycjach nie dających możliwości udziału w Q2. Fin wykręcił czas, który dał możliwość kontynuacji kwalifikacji, Giovinazzi natomiast zajął 17. miejsce. Robert Kubica niestety po raz kolejny zajął ostatnie miejsce, mając ponad sekundową stratę do George’a Russela, który zajął 19. pozycję.

Q2

Jako pierwsi na tor wyjechali kierowcy Mercedesa oraz Ferrari. Hamilton wykręcił czas 1:16.038, był to nowy rekord toru przez jakiś czas, potem ten wynik poprawił Bottas. Świetne okrążenie wykonał Romain Grosjean, który wbił się między Verstappena, a Leclerca na piąte miejsce, chwilę później wyprzedził go o jedno oczko Pierre Gasly. Świetnym czasem również popisali się Magnussen oraz Daniił Kvyat, którzy przeszli do Q3.

Carlos Sainz i Alex Albon popełnili błędy w trakcie swoich okrążeń przekreślając szanse na poprawę swoich czasów i udział w trzeciej sesji kwalifikacyjnej. Pocieszeniem dla Renault może być udział w Q3 Daniela Riccardo, który zajął 10. miejsce. O mały włos Australijczyk zakończyłby rywalizację w pierwszej sesji kwalifikacyjnej, na jego szczęście uzyskał wtedy 15. miejsce.

Słabą formę pokazali kierowcy Racing Point. Lance Stroll zakończył jazdy w Q1 na 17. miejscu, natomiast Sergio Pérez zajął piętnaste pole w Q2.

Q3

Na początku trzeciej sesji kwalifikacyjnej na tor wyjechali wszyscy oprócz Leclerca. Na 6 minut przed zakończeniem sesji, na pierwszym miejscu znajd0wał się Valtterii Bottas, który miał przewagę ponad 0.600 sekundy nad drugim Lewisem Hamiltonem. Kiedy cała stawka zjechała do boksu, wtedy na tor wyjechał Charles Leclerc, który zajął 5. miejsce.

W drugim przejeździe zarówno Bottas, jak i Hamilton nie poprawili swoich okrążeń, co dało trzecie z rzędu Pole Position Bottasowi, natomiast Hamilton musiał się zadowolić drugim miejscem. Na trzecim miejscu znalazł się po raz kolejny Sebastian Vettel. Leclerc próbował poprawić swój czas, jednak w efekcie końcowym pozostał na swojej piątej pozycji. Ferrari miało bardzo dużą stratę w trzecim sektorze.

To były świetne kwalifikacje dla kierowców Hassa. Romain Grosjean wystartuje z 7. pozycji, natomiast Kevin Magnussen z 8. pola. Dziesiąte miejsce zajął Daniel Riccardo, który zostanie przesunięty o trzy pola na starcie, z powodu kolizji z Daniiłem Kvyatem podczas Grand Prix Azerbejdżanu. Ta sytuacja sprawia, że z 10. pola jutro do wyścigu ruszy Lando Norris, który zajął 11. miejsce w kwalifikacjach.