Grupa Strategiczna F1 zajęła się sprawą kar

Autor: | 17 listopada 2016

W Genewie odbyło się spotkanie Grupy Strategiczej F1. Dyskutowano m.in. nad karaniem kierowców, systemem Halo i limitami toru.

Na posiedzeniu, po raz pierwszy, obecny był również Chase Carey, nowy prezes F1. Oprócz niego, udział wzięli szefowie sześciu topowych teamów, Bernie Ecclestone i przedstawiciele FIA.

Głównym punktem obrad była niekonsekwencja w karaniu kierowców. Jest to skutek m.in. GP Meksyku, gdzie dwukrotnie zmieniano skład podium i podjęto kontrowersyjne decyzje. Tamten wyścig bardzo poruszył świat Formuły 1.

Ze zgodą spotkała się opinia, mówiąca, że należałoby karać tych zawodników, którzy narażą kogoś na niebezpieczeństwo, jednocześnie umożliwiając kierowcom ściganie się. Pojawił się również pomysł zmian w składzie sędziowskim. Zaproponowano wprowadzenie jednego, stałego sędziego. Z kolei Bernie Ecclestone optował za ograniczeniem przepisów.

Grupa Strategiczna przyznała także, że nie należy się spieszyć z wprowadzeniem systemu Halo. Uznano, iż należy przeprowadzić więcej testów i zebrać więcej opinii kierowców.

Dyskutowano też nad limitami toru, by uniknąć powtórki sytuacji z Mexico City, gdy ścięcie zakrętu mogło wiązać się z uzyskaniem przewagi.