Hamilton sięgnie po tytuł już w Austin? Możliwe scenariusze

Autor: | 23 października 2015

Fot. Mercedes / FB

Fot. Mercedes

n

Dziewięć zwycięstw, trzynaście podium i 302 punktów zgromadził na swoim koncie Lewis Hamilton, który w niedzielę stanie przed szansą zdobycia trzeciego mistrzostwa świata. 

n

Kolega z zespołu Brytyjczyka, Nico Rosberg oraz kierowca Ferrari, Sebastian Vettel wciąż mają matematyczne szansę na końcowy triumf, choć w rzeczywistości to 30-latek jest najbliżej tytułu najszybszego kierowcy świata. Jego szanse wzrosły po tym jak Ferrari podało, że Vettel otrzyma karę przesunięcia o dziesięć pozycji na starcie za wykorzystanie piątego silnika spalinowego, o czym pisaliśmy tutaj. To o jeden więcej niż zezwala regulamin.nRównanie na niedzielę jest bardzo proste: Brytyjczyk musi pokonać Vettela i Rosberga odpowiednio o dziewięć i dwa punkty, by przypieczętować mistrzostwo przed trzema ostatnimi wyścigami.

n

Vettel, Rosberg, HamiltonHamilton zdobędzie tytuł, jeśli w Austin:

n

– wygra wyścig, a Rosberg i Vettel uzupełnią podium,n- stanie na drugim stopniu podium, gdy Vettel będzie szósty lub niżej, a Rosberg co najmniej trzeci,n- stanie na trzecim stopniu podium, gdy Vettel będzie siódmy albo niżej, a Rosberg co najmniej czwarty,n- ukończy wyścig na czwartej pozycji, gdy Vettel będzie dziewiątym lub niżej, a Rosberg co najmniej piąty,n- ukończy wyścig na piątej pozycji, gdy Vettel będzie dziesiąty albo niżej, a Rosberg co najmniej szósty.

n

Jeśli Hamilton ukończy wyścig na szóstej bądź niższej pozycji, kiedy Vettel nie zdobędzie punktów, wtedy szansę na zdobycie mistrzowskiej korony przeniosą się na kolejny weekend wyścigowy.

n

Bardzo mało prawdopodobną historią byłby remis na koniec mistrzostw ze względu na wytyczne przepisów, które określają kto zdobywa mistrzostwo w przypadku takiej samej liczby punktów. Artykuł 7.2 mówi, że będzie to kierowca z największą liczbą zwycięstw. W tym roku niewątpliwie jest to Hamilton niezależnie od tego, kto wygra pozostałe cztery wyścigi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *