Fot. McLaren


Media: Rząd odrzucił pożyczkę dla McLarena

Autor: | 8 maja 2020

Firma McLaren Group wnioskowała do brytyjskiego rządu o pożyczkę, która miałaby pomóc przetrwać w trudnym czasie koronawirusa. Jednak Sky News dowiedziało się, że Departament Biznesu, Energetyki i Strategii Przemysłowej odrzucił tę propozycję.

Telewizja ta dotarła do informacji, że firma z Surrey prosiła o 150 milionów funtów pożyczki, nie tylko na działanie zespołu Formuły 1, ale całej kompanii. Ekipa F1 musiała już zwalniać pracowników, bowiem z uwagi na panującą pandemię nie ma płynności finansowej. Wszystko wskazuje na to, że będzie trzeba sobie z tym poradzić inaczej, ponieważ pożyczki od rządu nie udało się uzyskać.

W koncernie zatrudnionych jest 4000 osób i część z nich ma już inaczej zorganizowaną pracę, są też osoby, które trzeba było zwolnić do domu. McLaren poszukuje 300 milionów funtów, bowiem tak właśnie szacują się straty firmy w pierwszym półroczu 2020.

– Podobnie jak wiele innych brytyjskich firm, obecna pandemia dotknęła nas poważnie. Prowadzimy zatem ciągły dialog z naszymi bankami, inwestorami i rządem, aby pomóc w pokonywaniu krótkoterminowych przerw w działalności – czytamy w oświadczeniu McLarena.

Według różnych źródeł koncern nie otrzymał pożyczki, ponieważ nie wykazał, że wyczerpał wszystkie alternatywne źródła finansowania. McLaren jest w większej części własności funduszu inwestycyjnego Mumtalakat z Bahrajnu. Udziały w firmie ma też Mansour Ojjeh, pochodzący z Arabii Saudyjskiej.

– Nadal regularnie współpracujemy z firmami ze wszystkich sektorów, w tym z branży motoryzacyjnej. Firmy mogą skorzystać z kompleksowego pakietu wsparcia finansowego ze strony rządu, w tym pożyczek i gwarancji, odroczeń podatkowych i programu utrzymania miejsc pracy – powiedział rzecznik rządu.

Podobno McLaren prowadzi też rozmowy na temat finansowania średnio i długoterminowego. Bowiem firma wciąż inwestować w nowe produkty i nowe technologie na brytyjskim rynku. Przedstawiciele koncernu zauważają, że od początku pandemii zainteresowanie ich supersamochodami drastycznie spadło. Warto tu przypomnieć, że McLaren produkuje samochody z serii Senna, które należą do najdroższych na świecie. Właściciele niedawno pojawili się na Wyspach, więc oczekuje się, że rozmowy z rządem wciąż będą trwały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *