Nigel Mansell nagrodzony na ceremonii Autosport Awards

Autor: | 5 grudnia 2016

Nigel Mansell – mistrz świata z 1992 roku w Formule 1 i mistrz świata z 1993 roku w serii Indycar został wyróżniony za całokształt swojej twórczości. Brytyjczyk otrzymał Gregor Grant Award podczas ceremonii Autosport Awards 2016.

Mansell jest zaledwie jednym z czterech kierowców, którzy zostali mistrzami świata w dwóch kategoriach wyścigowych. Nagroda, którą otrzymał 63-latek nosi imię założyciela magazynu Autosport i najdłuższego pod względem stażu redaktora (1950-1969) Gregora Granta.

W 1993 roku po nieudanej próbie uzgodnienia warunków wobec Brytyjczyka z zespołem Williams, Mansell opuścił F1 na rzecz serii Indycar. Po podpisaniu kontraktu z zespołem Newman/Haas Racing mistrz świata odniósł pięć zwycięstw, siedem razy startował z pole position, a także wygrał Indianapolis 500.

Po śmierci Ayrtona Senny w maju 1994 roku Mansell wrócił na cztery wyścigi do F1 reprezentując barwy Williamsa. W Adelaide odniósł swoją ostatnią wygraną w królowej motorsportu.

Ponadto Mansell jest prezesem Instytutu Zaawansowanych Kierowców w Wielkiej Brytanii, a od 2005 roku został wprowadzony do International Motorsports Hall of Fame, czyli organizacji zajmującej się upamiętnianiem wielkich ludzi sportów motorowych.