Nowe przepisy dotyczące silników ratyfikowane przez Światową Radę Sportów Motorowych

Autor: | 29 kwietnia 2016

Międzynarodowa Federacja Samochodowa podała informację, że nowe przepisy na sezon 2017 zostały zaakceptowane przez Światową Radę Sportów Motorowych.

Od miesięcy trwały dyskusje na temat zmian w Formule 1, które miałyby na celu zredukowanie kosztów w królowej sportów motorowych, wyrównanie osiągów jednostek napędowych i zwiększenie głośności bolidów.

Dzisiaj rano, poprzez elektroniczne głosowanie zmiany zostały zaakceptowane przez Komisję F1, a FIA potwierdziła, że nowe przepisy mają również poparcie ze strony Berniego Ecclestone’a.

Zmiany doprowadzą do redukcji liczby silników do sezonu 2018. Wtedy każdy kierowca będzie miał do dyspozycji tylko 3 jednostki napędowe.

Lista pełnych zmian:

  • Koszty: – W 2017 roku cena jednostek napędowych dla zespołów klienckich zostanie obniżona o milon euro w porównaniu do sezonu 2016 – Od 2018, roczna cena dostaw zostanie zredukowana o kolejne 3 milony euro – Redukcja kosztów, w wyniku zmian w przepisach, będzie osiągana poprzez stopniowe zmniejszanie liczby jednostek napędowych dla kierowcy na cały sezon.
  • Dostawa: Producenci zapewnią dostarczenie silników dla zespołów klienckich. Procedura homologacji zawierać będzie zapis mówiący o obowiązku dostawy. Zostanie on wykorzystany w momencie, gdy któryś z zespołów nie znajdzie dostawcy jednostki napędowej.
  • Wyrównanie osiągów: – W 2017 roku zniknie system tokenów – Dodatkowo w sezonach 2017 i 2018 zostaną wprowadzone ograniczenia w jednostce napędowej dotyczące wagi, wymiarów, materiałów oraz ciśnienia turbosprężarki.
  • Dźwięk: Producenci obecnie pracują nad obiecującym programem badań, mającym na celu dalszą poprawę brzmienia silników i chcą go wdrożyć najpóźniej do 2018 roku.