Fot. Williams Racing


Oficjalnie: Robert Kubica wraca do ścigania w Formule 1!

Autor: | 22 listopada 2018

Williams Racing dziś o godzinie 13, miejscowego czasu w Abu Zabi, potwierdził cały swój skład kierowców na sezon 2019. Pierwszym z nich kilka tygodni temu został George Russell, a dziś ogłoszono, że w drugim bolidzie zasiadać będzie Robert Kubica.

Ekipa podkreśla, że nasz rodak już rok temu pokazał bardzo dobrą formę podczas testów. Później stał się kierowcą rezerwowym i rozwojowym. W komunikacie Williams przypomina, że będzie to powrót polskiego kierowcy po ośmiu latach przerwy, z uwagi na wypadek w Ronde di Andora w 2011 roku. Wcześniej Kubica zaliczył w Formule 1 76 wyścigów, raz zwyciężył, dwanaście razy stał na podium i uzyskał 273 punkty. Podczas swojej przygody z najlepszą serią wyścigową na świecie rywalizował dla BMW Sauber w latach 2006-2009 oraz dla Renault w sezonie 2010.

– Po pierwsze, chcę podziękować osobom, które pomogły mi w trudnym okresie mojego życia, który trwał przez ostatnie kilka lat. Podróż powrotna na pola startowe Formuły 1 była bardzo wymagająca, ale to co wydawało się niemożliwe, teraz stało się realne. Jestem podekscytowany tym, że mogę powiedzieć, iż znajdę się na polach startowych Formuły 1 w sezonie 2019. Z pewnością droga do tego miejsca była długa, ale to wyzwanie kończy się wraz z tym komunikatem. Teraz przychodzi nowe i praca z Williamsem na torze. Nie będzie to łatwe, ale przy ciężkiej pracy, obaj z Georgem możemy spróbować pomóc zespołowi zrobić postęp i znaleźć się wyżej w stawce. Ten rok był ciężki, ale sporo się nauczyłem. Chcę podziękować Sir Frankowi i Claire za tę szansę – powiedział Robert.

– Powrót do stawki Formuły 1 jest jednym z największych osiągnięć mojej kariery. Jestem pewny, że przy ciężkiej pracy i zaangażowaniu będziemy w stanie zmotywować ekipę do wspólnego osiągania pozytywnych rezultatów. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali i cały czas wierzyli we mnie. Wreszcie wracam do stawki F1 za kierownicą bolidu i już nie mogę się doczekać ścigania – dodał Kubica.

Również szefowa teamu, Claire Williams jest bardzo zadowolona. Na filmie, podczas którego ogłaszała Polaka jako nowego kierowcę wyścigowego zespołu, można było zauważyć, że jest wzruszona. Nie ma się co dziwić, bowiem zatrudnienie kierowcy z topu i to jeszcze tak lubianego w teamie, jest dużym osiągnięciem.

– Miło mi ogłosić, że Robert będzie kierowcą wyścigowym naszego zespołu i będzie współpracował z Georgem w 2019 roku. Wszyscy w Williamsie byli pod wrażeniem tego co osiągnął i jest to nagroda za jego siłę charakteru i nieustępliwość w powrocie do F1. W tym sezonie jego oddanie zespołowi i praca, jaką wykonał za kulisami były niezmienne. Dlatego stał się uznanym i szanowanym członkiem teamu. Konsekwencja, z jaką Robert podejmuje nową rolę jest dla nas bardzo ważna, ponieważ staramy się o powrót na przód stawki. Jestem też podekscytowana tym, że w 2019 roku będziemy mieli mieszankę młodości i doświadczenia. Nie mogę się doczekać, by zobaczyć co osiągną na torze. Chciałabym też podziękować Lance’owi (Strollowi) i Siergiejowi (Sirotkinowi) za ich pracę w tym trudnym sezonie. Życzę im wszystkiego najlepszego w przyszłości – stwierdziła Claire.

Przy okazji Williams potwierdził skład na testy, które odbędą się w Abu Zabi w przyszłym tygodniu. Nie było tu niespodzianki. Wystąpią w nich Russell oraz Kubica.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *