Fot. Mercedes-AMG F1


Poznaliśmy szczegóły wyścigu kwalifikacyjnego

Autor: | 12 października 2019

Formuła 1 zamierza przetestować nowy format kwalifikacji. Włodarze królowej motorsportu chcą sprawdzić te rozwiązanie już w przyszłym sezonie. Według AMuS, wyścig kwalifikacyjny zastąpi zwykłą czasówkę podczas weekendów we Francji, w Belgii i Rosji.

Od kilku miesięcy najgorętszym tematem za kulisami F1 jest zmiana formatu kwalifikacji. Włodarze królowej sportów motorowych chcą wypróbować wyścig kwalifikacyjny, który miałby zastąpić sesję kwalifikacyjną. Pomysł ma zostać wdrożony w życie w sezonie 2021, jednak do tego jeszcze długa droga.

Wyścig kwalifikacyjny przede wszystkim musi zyskać uznanie zespołów i Światowej Rady Sportów Motorowych. Z jednej strony, wszyscy są za zwiększeniem emocji i w czasie weekendu Grand Prix, a sobotni wyścig z odwróconą kolejnością na starcie na pewno zapewniłby sporo dramaturgii. Zdaniem wielu jednak, pomysł wyścigu kwalifikacyjnego jest „sztucznym ulepszeniem Formuły 1”. Przeciwnikami tego pomysłu najprawdopodobniej będą najsilniejsze ekipy, które stracą na tym najwięcej.

Podczas weekendu w Japonii przedstawiciele zespołów spotkali się z włodarzami Formuły 1. Auto Motor und Sport ujawnił szczegóły tego spotkania oraz samego wyścigu kwalifikacyjnego.

Sobotni wyścig ma być rozgrywany na dystansie 100 km plus jedno, dodatkowe okrążenie. Nowy format kwalifikacji będzie decydował o ustawieniu na starcie do niedzielnego wyścigu, z kolei do tejże rywalizacji kierowcy ustawią się odwrotnie do miejsc zajmowanych w klasyfikacji generalnej – lider mistrzostw ma startować z ostatniego miejsca. Wszystkie karne przesunięcia mają być uwzględniane w niedzielę, zawodnicy będą mieli też możliwość wyboru opon, na jakich wystartują do niedzielnego wyścigu na pełnym dystansie.

AMuS ujawnił także, podczas jakich rund w przyszłym roku wyścig kwalifikacyjny ma zostać przetestowany – pomysł ma zostać sprawdzony we Francji, w Belgii i Rosji.

Jeżeli wyścig kwalifikacyjny zyska uznanie ekip F1, w sezonie 2021 ma zastąpić obecny format czasówki. Na razie jednak zespoły poznają szczegóły tego projektu, więc na oficjalne potwierdzenia będziemy musieli jeszcze poczekać. To właśnie ekipy zabiorą najważniejszy głos w sprawie.

Przetestowanie sobotniego wyścigu jest dobrym pomysłem, bo same władze Formuły 1 chcą najpierw zobaczyć, jak to wygląda w praktyce, by dopiero potem ewentualnie zatwierdzić pomysł i wprowadzić go w życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *