Ranking 10. najlepszych kierowców sezonu 2016 według szefów ekip

Autor: | 30 listopada 2016

Lewis Hamilton został wybrany najlepszym kierowcą 2016 roku. W ankiecie przeprowadzonej przez Autosport głosowali szefowie zespołów Formuły 1.

Jedenastu szefów ekip oceniło i wybrało najlepszą dziesiątkę zawodników, którzy podczas 21 tegorocznych wyścigów popisali się dobrymi występami. Punkty były przyznawane w oparciu o system, który obowiązuje po każdej rundzie F1, począwszy od 25 punktów za pierwsze miejsce do 1 za ostatnią pozycję.

W głosowaniu wzięli udział:Toto Wolff (Mercedes) – Christian Horner (Red Bull) – Maurizio Arrivabene (Ferrari) – Vijay Mallya (Force India) – Claire Williams (Williams) – Eric Boullier (McLaren) – Franz Tost (Toro Rosso) – Guenther Steiner (Haas) – Frederic Vasseur (Renault) – Monisha Kaltenborn (Sauber) – Dave Ryan (Manor)

Ankieta była anonimowa, aby szefowie zespołów mogli podać szczerą opinię na temat danego kierowcy. Ostatecznie wybór padł na Lewisa Hamiltona. W tym sezonie kierowca Mercedesa wygrał dziesięć wyścigów, lecz w finalnej walce o mistrzowski tytuł przegrał z Nico Rosbergiem o pięć oczek.

Brytyjczyk zdobył łącznie 234 punktów na 275 możliwych. Drugi Max Verstappen, który po zwycięstwie w Hiszpanii został najmłodszym kierowcą w historii Formuły 1 stracił do 31-latka aż 51 punktów. Trzeci Nico Rosberg, który po raz pierwszy w swojej karierze zdobył mistrzowski tytuł zachował swoją lokatę z ubiegłego roku.

Czwarte miejsce przypadło Danielowi Ricciardo, który w Monako zdobył pole position, a w Malezji stanął na najwyższym stopniu podium.

Piątą lokatę zajął Sebastian Vettel. Przed początkiem sezonu 2016 czterokrotny mistrz świata był jednym z kandydatów do bezpośredniej walki o tytuł, lecz tegoroczne zmagania okazały się bardzo ciężkie dla kierowcy Ferrari.

Szóste miejsce przypadło Fernando Alonso, który w drugiej części sezonu zaczął meldować się w pierwszej dziesiątce. Z kolei siódmy był Kimi Raikkonen, a ósmy Sergio Perez. Meksykanin, który dwukrotnie kończył zmagania na trzecim miejscu mocno przyczynił się do historycznego wyniku Force India w klasyfikacji konstruktorów.

Dziewiątą lokatę zajął Valtteri Bottas, którego wyniki były dalekie od oczekiwań zespołu. Natomiast na ostatniej pozycji uplasował się Carlos Sainz. Po odejściu Maxa Verstappena do Red Bulla, Hiszpan mógł pokazać pełnię swoich możliwości.

Ranking 10. najlepszych kierowców sezonu 2016 według szefów zespołów (Plebiscyt Autosportu):