Fot. Renault F1 Team


Renault może sprzedać zespół F1

Autor: | 22 maja 2020

Od dawna wiadomo, że firma Renault nie jest w wybitnej kondycji finansowej. Jednak ostatnimi czasy sytuacja jest na tyle zła, że we Francji rozważa się sprzedaż zespołu Formuły 1, aby ciąć koszty.

Większość producentów rywalizujących w Formule 1 ma mniejsze lub większe problemy finansowe. Koronawirus, obniżona sprzedaż aut oraz brak rywalizacji w F1 sprawiły, że w tej branży mamy spory kryzys. Dotyczy to jednak nie tylko ekip F1, ale także wszystkich innych serii wyścigowych i rajdowych. Przed kryzysem zarząd Renault spłacił wszelkie zobowiązania związane ze stratami spowodowanymi przez Carlosa Ghosna i zaczął swobodniej zarządzać aktywami, jednak sojusz z Nissanem wciąż był owiany pewną dozą niepewności.

Chodzą słuchy, że Renault już rozmawiało z potencjalnym nabywcą o sprzedaży zespołu Formuły 1. Gazeta Le Figaro dotarła do informacji, że koncern planuje znaleźć dwa miliardy euro oszczędności. Planowane jest zamknięcie czterech fabryk i porzucenie dalszej produkcji modelów Scenic, Megane i Espace. Firma ma też ubiegać się o pożyczkę od państwa. Do kraju należy 15% udziału w Renault, a premier Edouard Philippe zapowiedział już, że będzie bezkompromisowy w kontekście motoryzacyjnego koncernu.

Prowadzenie ekipy F1 z wyłączeniem produkcji silników kosztuje rocznie 200 milionów euro, a więc na tym polu można wiele zaoszczędzić. Drugim możliwym powodem zakończenia programu jest fakt, że rozwój teamu jest bardzo wolny. Renault miało szybko wskoczyć do czołówki Formuły 1, a cały czas plasuje się w środku stawki i nie widać wielkich nadziei, aby to miało się zmienić w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *