Fot. Williams Racing


Robert Kubica rezerwowym w Alfie Romeo, a PKN Orlen sponsorem tytularnym

Autor: | 1 stycznia 2020

Alfa Romeo Racing potwierdziła doniesienia polskich i zagranicznych mediów, ogłaszając zawarcie wieloletniej współpracy z Robertem Kubicą i PKN Orlen. Koncern petrochemiczny otrzyma sporą ekspozycję swoich logotypów na bolidzie stajni z Hinwil i wspólnie ze szwajcarskim zespołem będzie zajmował się szkoleniem młodych kierowców z własnej akademii kartingowej.

Po ogłoszeniu rozstania z Williamsem po zakończeniu sezonu, Robert Kubica był łączony z dwoma zespołami – Haasem i Racing Point. W przeddzień Świąt Bożego Narodzenia portal RaceFans poinformował, że Polak wraz z Orlenem prowadzi rozmowy z Alfą Romeo, w której miałby zastąpić Marcusa Ericssona w roli kierowcy rezerwowego i rozwojowego. Każda opcja miała swoje plusy i minusy, a kibice krakowianina z niecierpliwością czekali na komunikat w sprawie jego przyszłości na padoku F1.

W dniu Sylwestra Daniel Obajtek, prezes Orlenu, zamieścił na twitterze wpis o treści „#wiadomo”. Tajemniczy post miał oznaczać, że płocka firma i Kubica podpisali już kontrakt z jednym z zespołów, a wkrótce informacja ta zostanie podana do opinii publicznej.

O poranku Nowego Roku, stacja RMF FM ogłosiła, że według nieoficjalnych informacji Kubica będzie kierowcą testowym i rozwojowym Alfy Romeo, a PKN Orlen zostanie sponsorem tytularnym szwajcarskiego zespołu. Na oficjalny komunikat w tej sprawie nie trzeba było czekać długo – Alfa Romeo i polski koncern potwierdziły doniesienia polskich mediów.

Plany współpracy Kubicy z Alfą Romeo nie są do końca znane, ale 35-latek najprawdopodobniej będzie jeździł w trakcie zimowych testów i kilku piątkowych treningów, a także będzie pracował w symulatorze w Hinwil.
Nowa nazwa szwajcarskiej ekipy będzie brzmiała „Alfa Romeo Racing Orlen”, a logotypy firmy z Płocka będą widoczne na przednim i tylnym skrzydle, pałąku Halo, lusterkach i sekcjach bocznych bolidu, a także na kombinezonach i kaskach kierowców, odzieży mechaników, ciężarówkach oraz we wnętrzu garażu.

W ramach współpracy Orlen i Alfa Romeo będą szkolić młodych kartingowców, a do szkółki prowadzonej przez Sauber Motorsport dołączą kierowcy z Akademii Kartingowej Orlenu.

– Zaczynam nowy rozdział w karierze, dołączając do Alfa Romeo Racing Orlen. To zespół, który zajmuje szczególne miejsce w moim sercu i miło będzie zobaczyć znajome twarze, które pamiętam jeszcze z moich czasów w Hinwil. Czas i okoliczności oczywiście się zmieniły, ale jestem przekonany, że determinacja i głód sukcesu pozostają bez zmian. Liczę, że moje doświadczenie pozwoli nam wspólnie wykorzystać szanse, które czekają w nadchodzącym sezonie – powiedział Kubica w komunikacie prasowym Alfy Romeo Racing Orlen.

– Robert jest kierowcą, którego nie trzeba nikomu przedstawiać: jednym z najświetniejszych swojej generacji, który zaprezentował prawdziwe znaczenie ludzkiej determinacji, walcząc o powrót do ścigania po rajdowym wypadku. Jego uwagi będą bezcenne w naszej drodze w kierunku czołówki stawki – stwierdził Frederic Vasseur, szef nowego zespołu Polaka.

To jednak nie koniec informacji związanych z przyszłością Kubicy – wkrótce powinniśmy otrzymać komunikat o jego startach w innej serii wyścigowej, jaką najprawdopodobniej będzie DTM. Polak będzie współpracował ze swoimi dawnymi pracodawcami – Alfą Romeo, która przed laty była nazywana Sauberem, oraz BMW, które wraz ze szwajcarskim zespołem wystawiało swoją ekipę w Formule 1, w której Kubica ścigał się w latach 2006-2009.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *