Fot. Alfa Romeo Racing


Sauber zmienia nazwę na Alfa Romeo Racing

Autor: | 1 lutego 2019

Władze Saubera poinformowały, że w sezonie 2019 zostanie dokonana zmiana nazwy ekipy. Ubiegłoroczny sponsor tytularny teamu, Alfa Romeo przejmie zespół. Oznacza to, że logo Saubera znika z Formuły  1. 

Włoska firma miała zespół F1 już w latach 1950-1951. Wtedy indywidualnie Juan Carlos Fangio zdobywał mistrzostwo świata, jadąc modelem 158.  W 1979 roku reaktywowano team, który nosił nazwę Autodelta, a później przerodził się w Alfa Romeo Racing. Najpierw sponsorem tytularnym było Marlboro, a potem Benetton. Tym razem jednak sukcesów nie było. W sezonie 78 Alfa zapisała na swoim koncie jedyne dwa triumfu, bowiem dostarczała jednostki napędowe dla Brabhama. Oba odniósł Niki Lauda.

W zeszłym roku producent należący do Fiat Chrysler Automobiles został sponsorem Saubera, a teraz przejmie zespół. Jednak to po prostu zmiana nazwy, bowiem nie zmieni się kierownictwo ani baza ekipy, więc wciąż będzie ona zlokalizowana w Hinwil.

To jednak oznacza zniknięcie nazwy Sauber z F1. Team ten istniał pod swoją nazwą w latach 1993-2005. W kolejnym roku dołączyło do niego BMW i wtedy zespół odnosił największe sukcesy. W sezonie 2007 udało się zająć drugie miejsce wśród konstruktorów, a rok później trzecie. Dobrze pamiętamy, że Robert Kubica był kierowcą ekipy w latach 2006-2009. To właśnie on zdobył jedyne Pole Position dla BMW Sauber w Bahrajnie w 2008 roku. Potem w Kanadzie pierwsze i ostatnie zwycięstwo także należało do Polaka. Po kampanii 2009 producent samochodów z Monachium wycofał się i odsprzedał udziały Peterowi Sauberowi. Z kolei w 2016 roku instytut finansowy Longbow Finance SA kupił od niego zespół.

– Z przyjemnością ogłaszam, że w sezonie 2019 będziemy ścigać się w Formule 1 jako Alfa Romeo Racing. Po rozpoczęciu współpracy z naszym sponsorem tytularnym Alfą Romeo zanotowaliśmy duży postęp techniczny, komercyjny i sportowy. To dało motywację każdemu członkowi zespołu. Tym, którzy pracują na torze ale też w kierownictwie w Szwajcarii. Pokazało to, że włożenie ciężkiej pracy jest widoczne w wynikach. Mamy zamiar rozwijać się w każdym sektorze naszego zespołu, jednocześnie pozwalając pasji, technologii i projektowi posunąć nas do przodu – powiedział dyrektor ekipy Frederic Vasseur.

– Alfa Romeo to nowa nazwa o długiej historii w Formule 1. Jesteśmy dumni, że współpracując z Sauberem przynosimy tradycję Alfy Romeo do technicznej perfekcji i włoskiego rozmachu na szczyt motorsportu. Z Kimim Raikkonenem i Antonio Giovinazzim po jednej stronie pit wall oraz Alfą Romeo i Sauberem po drugiej, jesteśmy gotowi do rywalizacji – skomentował Michael Mansley, prezes koncernu FCA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *