Fot. Scuderia Ferrari / Facebook


Vettel i Ferrari potwierdzają rozstanie

Autor: | 12 maja 2020

Ferrari wydało komunikat, w którym oficjalnie czytamy o odejściu Sebastiana Vettela z ekipy po sezonie 2020.

Mattia Binotto informuje, że to wspólna decyzja obu stron. Uważa, że nie było to łatwe, biorąc pod uwagę wartość Vettela jako kierowcy. Z drugiej strony było to konieczne, by oba podmioty mogły dalej odnosić sukcesy.

– Jest to decyzja podjęta wspólnie przez nas i Sebastiana, którą obie strony uważają za najlepszą. Nie była to łatwa decyzja, biorąc pod uwagę wartość Sebastiana jako kierowcy i osoby. Nie było konkretnego powodu, który doprowadziłby do tej decyzji, oprócz powszechnego i polubownego przekonania, że ​​nadszedł czas, aby nasze drogi się rozeszły, aby osiągnąć nasze odpowiednie cele – powiedział Binotto.

Podkreśla,że Seb stworzył historię Ferrari, wygrywając 14 wyścigów od sezonu 2015. Vettel trzy razy był w trójce mistrzostw, co pozwalało na dobrą pozycje zespoły w końcowej klasyfikacji.

– Sebastian jest już częścią historii Scuderii, a jego 14 wygranych Grand Prix czyni go trzecim najbardziej utytułowanym kierowcą w zespole, a jest tym, który zdobył najwięcej punktów u nas. W ciągu naszych pięciu lat trzy razy ukończył trzy pierwsze miejsca w Mistrzostwach Kierowców, co znacząco przyczyniło się do stałej obecności zespołu w pierwszej trójce klasyfikacji konstruktorów – dodaje.

Na koniec szef teamu dziękuje Vettelowi za te pięć sezonów. Nie udało się wspólnie sięgnąć po mistrzostwo świata, ale przed ekipą wciąż sezon 2020,podczas którego wiele może się wydarzyć.

– W imieniu wszystkich w Ferrari chcę podziękować Sebastianowi za jego wielki profesjonalizm i ludzkie cechy, które wykazywał przez te pięć lat, podczas których spędziliśmy tak wiele wspaniałych chwil. Nie udało nam się jeszcze wspólnie zdobyć tytułu światowego, który byłby dla niego piąty, ale wierzymy, że wciąż możemy wiele z tego niezwykłego sezonu 2020 – kończy Binotto.

Z kolei kierowcą zauważa, że skończyła się chemia między nim, a zespołem. Zauważył również, że sprawy finansowe nie odegrały żadnej roli, bo po prostu obie strony postanowiły się rozstać.

– Moje relacje ze Scuderią Ferrari zakończą się pod koniec 2020 roku. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w tym sporcie, ważne jest, aby wszystkie strony działały w idealnej harmonii. Zespół i ja zdaliśmy sobie sprawę, że nie ma już wspólnej chęci pozostania razem po zakończeniu tego sezonu. Sprawy finansowe nie odegrały żadnej roli w tej wspólnej decyzji. To nie jest coś o czym myślę, gdy podejmuję decyzję i nigdy tak nie będzie – zaczyna Seb.

Vettel twierdzi, że ostatnie miesiące dały mu sporo do myślenia w kwestii życiowych priorytetów. Teraz będzie musiał zastanowić się, co zrobić w przyszłości.

– To, co działo się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, skłoniło wielu z nas do zastanowienia się, jakie są nasze prawdziwe priorytety w życiu. Trzeba użyć wyobraźni i przyjąć nowe podejście do zmieniającej się sytuacji. Sam poświęcę czas na zastanowienie się nad tym, co naprawdę ważne, jeśli chodzi o moją przyszłość – dodaje.

Na koniec Niemiec dziękuje całej rodzinie Ferrari i kibicom za dotychczasową współpracę. Chce pozytywnie zakończyć ten okres i dać fanom jeszcze powody do radości.

– Scuderia Ferrari zajmuje specjalne miejsce w Formule 1 i mam nadzieję, że odniesie sukces, na jaki zasługuje. Na koniec chcę podziękować całej rodzinie Ferrari, a przede wszystkim jej „tifosi” na całym świecie, za wsparcie, którego mi udzielali przez te wszystkie lata. Moim bezpośrednim celem jest zakończenie mojej długiej przygody z Ferrari, w nadziei, że podzielę się razem pięknymi chwilami i dodam je do tych, które dotychczas nam się podobały – kończy Vettel.

Na jego miejsce jest dwóch poważnych kandydatów. Są to Carlos Sainz i Daniel Ricciardo. Z kolei Niemiec może trafić do Renault lub McLarena. To zależy głównie od tego, który kierowcą zajmie miejsce u boku Charlesa Leclerca. Jest też możliwość, że Vettel z skończy karierę po tym sezonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *