Zakończono spotkanie Grupy Strategicznej

Autor: | 25 listopada 2015

F1 FIA flags flagi 2015 wypowiedziZmiany dotyczące jednostek napędowych w sezonie 2016 zostały na jakiś czas odroczone po tym, jak Komisja F1 odrzuciła wniosek o wprowadzeniu taniego silnika.n

n

Wtorkowe spotkanie Grupy Strategicznej i Komisji F1 nie przyniosło żadnych nowych i przełomowych informacji. Członkowie zebrania zapewnili, że wrócą do tematu w najbliższej przyszłości, a całkowite zmiany odnośnie jednostek napędowych będą chcieli wprowadzić w 2017 lub 2018 roku. Co więcej, pierwsza dyskusja na ten temat ma się odbyć już w tym tygodniu podczas kończącego sezon weekendu na torze Yas Marina.

n

Czego tak naprawdę dotyczyło spotkanie i jakie alternatywy zostały zaproponowane? To wszystko prezentujemy Państwu w oficjalnym oświadczeniu FIA:

n

Grupa Strategiczna i Komisja Formuły 1 odbyły wczoraj oddzielne i konstruktywne spotkania w siedzibie FIA w Paryżu. Zaangażowane strony były zgodne co do rozwiązań odnośnie kilku kluczowych obszarów dotyczących dostawy jednostek napędowych do Formuły 1. Obszary te obejmują:

n

– gwarancję dostarczania silników zespołomn – konieczność obniżenia kosztów jednostek napędowych dla ekip klienckichn – uproszczenie technicznej specyfikacji bloków energetycznychn – poprawę dźwięku jednostek 

n

Producenci wraz z FIA przedstawią propozycję 15 stycznia. Rok 2016 będzie dążył do zapewnienia rozwiązania powyższych problemów. Wniosek będzie obejmował ustanowienie minimalnej liczby zespołów, którym producent będzie musiał dostarczyć jednostki, zapewniając jednocześnie, że wszystkie stajnie będą miały dostęp do bloków.

n

Zostaną także podjęte działania w związku z obniżeniem kosztów rozprowadzania hybrydowych jednostek napędowych dla zespołów klienckich, a także poprawy ich dźwięku.

n

Wszystkie zainteresowany strony uzgodniły, że zmiany będą wprowadzone najwcześniej w sezonie 2017, a najpóźniej w 2018.

n

Pierwsze spotkanie pomiędzy FIA a producentami jednostek napędowych na temat powyższych zmian odbędzie się w tym tygodniu w trakcie Grand Prix Abu Dhabi.

n

We wczorajszym spotkaniu cztery strony wyraziły zainteresowanie dotyczące tańszej produkcji i tańszego dostarczania alternatywnego silnika.

n

Komisja F1 zgodziła się nie kontynować tej sprawy na tym etapie – jednak będzie on poddany ponownej ocenie,  kiedy producenci silników przedstawią swoje propozycje Grupie Strategicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *