Zapowiedź Grand Prix Bahrajnu

Autor: | 16 kwietnia 2015

Krótka historia, przydatne informacje, ciekawostki, godziny transmisji, pogoda.

n

bahrajnSakhir, podobnie jak Szanghaj, pojawił się w kalendarzu Formuły 1 w roku 2004. Za ponad 150 milionów dolarów wybudowano nowoczesny tor wyścigowy na samym środku pustyni. Obecnie używana pętla ma 15 zakrętów i 5412 metrów długości.

n

Historia

n

Salman bin Hamad Al Khalifa, następca tronu, który pełni w Bahrajnie funkcję prezesa Motor Federation, zainicjował próbę stworzenia toru wyścigowego o najwyższych standardach. Prace rozpoczęły się pod koniec 2002 roku i wszystko miało być gotowe do 2004. Opóźnienia w budowie spowodowały jednak, że organizatorzy chcieli odwołać zbliżające się Grand Prix, ale ostatecznie uznano, ze tor, choć jeszcze nie skończony, spełnia wymogi Formuły 1.

n

Pierwsza edycja padła łupem Michaela Schumachera, druga Fernando Alonso. Ci dwaj kierowcy stoczyli wielki bój o zwycięstwo w roku 2006, lepszy okazał się Hiszpan. Dwa kolejne wyścigi o Grand Prix Bahrajnu zwyciężał Felipe Massa, zaś 5 kwietnia 2008 roku Robert Kubica wywalczył swoje pierwsze pole position w karierze. Rok później już nie było tak kolorowo – duet BMW Sauber dojechał do mety na szarym końcu, pierwszy był Button.

n

W roku 2010 wyścig na Sakhir przybrał nowe oblicze. Po raz drugi była to inauguracyjna runda sezonu Formuły 1, ale najważniejszą zmianą było wykorzystanie dłuższej wersji toru. Na dystansie 6,3 kilometra, kierowcy mieli do pokonania aż 24 zakręty, przez co czasy okrążeń były zdecydowanie najdłuższe w całym kalendarzu. Piękny początek wielkiej współpracy – debiutujący w Ferrari Alonso odniósł triumf, a Massa zapewnił Scuderii dublet.

n

17 lutego 2011 roku, pięć osób zginęło, a ponad 200 zostało rannych podczas zamieszek w Manamie. Demonstracje w całym kraju spowodowały, że zaplanowana na 13 marca Grand Prix została odwołana. Próba rozegrania wyścigu miała mieć miejsce pod koniec sezonu, w październiku, lecz niestabilna sytuacja zmusiła organizatorów do rezygnacji.

n

Jeszcze więcej kontrowersji wywołano w 2012 roku, kiedy obawiający się o stratę ogromnych zysków Bernie Ecclestone postanowił zlekceważyć nie tylko negatywne opinie kierowców i dziennikarzy o wycieczce do Bahrajnu, a nawet groźby ze strony protestantów. Z obawy o bezpieczeństwo pracowników, zespół Force India zrezygnował nawet z udziału w drugiej sesji treningowej. Ostatecznie obyło się bez tragicznych incydentów, ale niepokojąca otoczka imprezy spowodowała, że media takie jak CNN, Sky News i The Independent nazwały wyścig „jednym z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń sportowych w historii”.

n

Przebudowa obiektu nadała w 2014 roku nowe oblicze Grand Prix Bahrajnu– wyścig odbywa się teraz przy sztucznym oświetleniu. Dzięki fenomenalnej potyczce Rosberga z Hamiltonem, był to jeden z najlepiej zapamiętanych wyścigów ubiegłego sezonu.

n

Rekordy

n

Zaskoczenia nie będzie – rekord okrążenia padł oczywiście w 2004 roku i został wykonany przez Michaela Schumachera, który pokonał pętlę toru w czasie 1:30.252. Na wersji Endurance najszybszy był Alonso z wynikiem 1:58.287. Hiszpan jest także królem obiektu, ma na koncie trzy triumfy. Kierowcy Scuderii Ferrari wygrywali Grand Prix Bahrajnu czterokrotnie.

n

Transmisje na żywo

n

Piątkowe sesje pokazane zostaną na antenie Polsatu Sport, zaś sobotnie w Polsacie Sport Extra. Na wyścig ponownie przełączymy się na pierwszy z tych kanałów.

n

Trening 1 – piątek 13:00nTrening 2 – piątek 17:00nTrening 3 – sobota 14:00nKwalifikacje – sobota 17:00nWyścig – niedziela 17:00

n

Pogoda

n

Szanse na deszcz wynoszą dokładnie 0%. Istotna będzie za to zmiana temperatur. Tylko druga sesja treningowa będzie bowiem oddawała warunki, jakie będą panować podczas kwalifikacji i wyścigu. Przeszkadzać może również silny wiatr, który często nanosi na tor małe ilości piasku.

n

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *