Fot. Scuderia Ferrari


Zmienne warunki nad Interlagos – podsumowanie piątkowych treningów przed GP Brazylii

Autor: | 15 listopada 2019

W piątek odbyły się treningi Formuły 1 w Brazylii. Pierwsza sesja nie były zbyt miarodajna, jednak kilka godzin później tor przeschnął, a kierowcy mogli skupić się na przygotowaniach do dalszej części weekendu. Robert Kubica w niefortunny sposób rozbił swój bolid na początku drugiego treningu.

Pierwszy trening 

Prognozy pogody zapowiadały, że w piątek nad torem Interlagos ma padać rzęsisty deszcz. Przewidywania synoptyków sprawdziły się, a pierwszy trening podczas GP Brazylii rozpoczął się w warunkach niesprzyjających jeździe. Na torze można było dostrzec kałuże, które z upływem czasu zaczęły jednak przesychać.

Początkowo kierowcy niechętnie wyjeżdżali na tor. Pierwsze okrążenia na oponach deszczowych przejechał Sebastian Vettel, do którego niedługo potem dołączyli Charles Leclerc i kierowcy Alfy Romeo.

Najszybszy czas wykręcił Alexander Albon, który pokonując nitkę toru Interlagos w czasie 1:16,142, znalazł się w tabeli wyników przed Valtterim Bottasem i duetem Ferrari. Czasy okrążeń wykręconych na przesychającym torze nie były jednak reprezentatywne, a wyniki niezbyt miarodajne. Czterech kierowców nie zdołało pokonać ani jednego szybkiego kółka.

W końcówce sesji kilku zawodników zdecydowało się na przetestowanie opon na suchy tor, mimo że asfalt pozostawał wilgotny. Blisko uderzenia w ścianę był Max Verstappen. Nieco mniej szczęścia miał jego zespołowy partner, który jednocześnie utrzymywał pierwsze miejsce w tabeli wyników. Albon stracił panowanie nad swoim bolidem w zakręcie Juncao, wyjechał na trawę, gdzie nie miał szans na wyhamowanie, i trafił w bandę. Taj uszkodził przód samochodu i na półtorej minuty przed końcem treningu spowodował wywieszenie czerwonej flagi. Sesja nie została wznowiona.

Drugi trening 

Warunki atmosferyczne podczas drugiej sesji treningowej poprawiły się, a tor był już suchy. Niemal od razu więc kierowcy zaczęli nadrabiać stracone kilometry i wyjeżdżać na tor na slickach.

Kevin Magnussen wyjechał szeroko na tarce w zakręcie 3. i naniósł w te miejsce sporo wody. Niedługo potem Robert Kubica delikatnie najechał na tę tarkę i uderzył w ścianę. Prędkość po utracie panowania nad bolidem była tak duża, że kierowca Williamsa nie był w stanie się uratować. Niefortunny wypadek, niosący za sobą spore konsekwencje. Polak może spisać na straty piątkowe zajęcia na torze Interlagos – w pierwszym treningu oddał miejsce w kokpicie Nicholasowi Latifiemu, natomiast kilka godzin później rozbił swój samochód.

Przez dalszą część treningu kierowcy testowali tempo na dystansie jednego okrążenia, a niedługo potem symulowali dłuższe przejazdy. W międzyczasie dyrekcja sesji postanowiła ogłosić wirtualną neutralizację, gdy swój samochód na torze zaparkował Pierre Gasly. W bolidzie Francuza doszło do awarii silnika. Pod koniec treningu przygodę miał również drugi kierowca zespołu Toro Rosso, Daniił Kwiat, który delikatnie uderzył w bandę po straceniu panowania nad samochodem w zakręcie Juncao. Rosjanin nie był w stanie wrócić na tor, a z jego bolidu zaczął wydobywać się dym.

Na czele klasyfikacji drugiego treningu znaleźli się kierowcy Ferrari. Sebastian Vettel nieznacznie pokonał Charlesa Leclerca. Różnice między czołową piątką oraz zawodnikami ze środka stawki były bardzo małe, a to zwiastuje interesujące kwalifikacje, które w sobotę poprzedzi trzeci trening.

Zapowiedź dalszej części weekendu wyścigowego 

Po piątkowych treningach w Sao Paulo nie można powiedzieć wiele o tym, jak wygląda układ sił w stawce. Ferrari znalazło się na czele w drugim treningu, jednak Mercedes nie zaprezentował pełni swojego potencjału. Sporo dobrego drzemie również w Red Bullu. W środku stawki straty między zawodnikami są bardzo małe.

Szanse na jakiekolwiek opady podczas sobotnich zajęć nie są wielkie, więc w trakcie trzeciego treningu kierowców czeka praca nad nagumowaniem toru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *