Fot. BMW Andretti


Elektryczny atak na tor Formuły 1 – zapowiedź ePrix Mexico City

Autor: | 16 lutego 2019

Przed zawodnikami Formuły E, już czwarta runda sezonu 2018/2019. Tym razem elektryczna seria wyścigowa uda się do Mexico City. To jedyny wyścig w kalendarzu, w którym FE używa toru Formuły 1. W innych imprezach wytyczone są unikalne trasy w centrum miasta.

Autodromo Hermanos Rodriguez nie jest jednak użyty w całości. Bowiem pełna pętla wynosi ponad cztery kilometry, a w tym przypadku są to tylko 2092 metry. Co ciekawe na nitce dla Formuły 1, która jest przeszło dwa razy dłuższa mamy 17 zakrętów, a kierowcy Formuły E będą pokonywać 18 wiraży. Rekordzistą pętli jest Sebastien Buemi, który 2 lata temu pokonał kółko w czasie 1:03,102. Dziś zapewne ten wynik zostanie znacznie poprawiony. Tor Formuły E ma 12 prawych łuków oraz sześć lewych.

Formuła E przyjeżdża do Mexico City od 2016 roku. Za każdym razem imprezę wygrywał kto inny. W debiutanckiej rundzie dla Meksyku triumfował Jerome D’Ambrosio, a potem zrobili to Lucas di Grassi oraz Daniel Abt. W tym sezonie możemy mieć nowego zwycięzcą. W obecnej kampanii każdy wyścig wygrywa kto inny, więc podobnie może być teraz. W Arabii Saudyjskiej najlepszy był Antonio Felix da Costa, w Marrakeszu Jerome D’Ambrosio, a w Santiago Sam Bird, który obecnie jest liderem cyklu przed Belgiem, Portugalczykiem oraz Robinem Frijnsem i Jean-Erikiem Vergnem, którzy mają tyle samo oczek co da Costa.

Nastąpi mała zmiana w obsadzie bolidów. Bowiem do ekipy Dragon dołączy Felipe Nasr, który zastąpi Maximiliana Gunthera. W ten sposób były kierowca Saubera w Formule 1 zostanie partnerem zespołowym Jose Marii Lopeza. Prawdopodobnie jest to korekta na stałe.

Pierwszy 45-minutowy trening rozpocznie się o godzinie 14:30 polskiego czasu. Przez całe jego trwanie kierowcy mają do dyspozycji samochód z maksymalną mocą 250 kilowatów, czyli 335 koni mechanicznych. Druga sesja odbędzie się o godzinie 17 i potrwa pół godziny. O 19 wystartują kwalifikacje z podziałem na grupy, z których czołowa szósta awansuje do Super Pole i tam będą walczyć o najlepsze pola startowe. Natomiast wyścig ma rozpocząć się o godzinie 23 naszego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *