Fot. Techeetah


ePrix Marrakeszu: da Costa z Pole Position, kompromitacja Jaguara

Autor: | 29 lutego 2020

Antonio Felix da Costa wygrał kwalifikacje do wyścigu o ePrix Marrakeszu. Dla Portugalczyka to dopiero drugie Pole Position w Formule E. Obok niego ustawi się Maximilian Gunther, a drugą linię stworzą Andre Lotterer i Nyck de Vries.

W Maroku było dziś chłodno. Termometry wskazywały 17 stopni Celsjusza. Było pochmurno, więc i nawierzchnia nie była odpowiednio nagrzana. To oznaczało małą przyczepność i trudności dla kierowców.

W pierwszej grupie mieliśmy Stoffela Vandoorne’a, Sama Birda, Alexandra Simsa, Lucasa di Grassiego, Mitcha Evansa i Antonio Felixa da Costę. Najlepszy wynik miał Portugalczyk 1:17,640, a dalej byli Sims, Bird, di Grassi i Vandoorne. Evans został za późno wypuszczony z alei serwisowej i nie zdążył rozpocząć okrążenia pomiarowego. Lider cyklu nie zwrócił na to uwagi i dwukrotnie przejechał linię mety, nie jadąc żadnego szybkiego kółka, za co może otrzymać karę. Z kolei Vandoorne zdaniem sędziów przekroczył prędkość w alei serwisowej i też może być za to ukarany.

W Q2 jechali Oliver Rowland, Maximilian Gunther, Edoardo Mortara, Jean-Eric Vergne, Nyck de Vries i Andre Lotterer. Na pierwsze miejsce wskoczył Gunther z czasem 1:17,562. Drugi był Lotterer, trzeci Mortara, piąty de Vries, który zawadził o ścianę w końcówce okrążenia, siódmy Rowland, a dopiero ósmy Vergne.

Trzecią część utworzyli Sebastien Buemi, Pascal Wehrlein, Robin Frijns, Daniel Abt, Jerome d’Ambrosio i James Calado. Buemi awansował na szóstą pozycję, D’Ambrosio na siódmą, Calado na dziesiątą, Frijns na trzynastą, Wehrlein na piętnastą, a Abt był siedemnasty, a więc ostatni jeśli wyłączymy Evansa, który nie osiągnął czasu.

W Q4 ujrzeliśmy Nico Mullera, Olivera Turveya, Ma Qing Hua, Neela Janiego, Felipe Massę i Brendona Hartleya. Ostatni z nich pojechał najlepiej i zajął dwunaste miejsce. Muller był siedemnasty, Turvey dwudziesty, Jani dwudziesty pierwszy, Massa dwudziesty drugi, a Ma dwudziesty trzeci.

Do walki w Super Pole awansowali Gunther, Lotterer, Mortara, da Costa, de Vries i Buemi.

Seb wykręcił czas 1:17,811 i znalazł się na pierwszym miejscu. Jednak nie było to wybitne kółko. Nyck był szybszy o ponad dwie dziesiąte sekundy i był przed Buemim. Dużo szybsze kółko zaliczył da Costa, który został liderem z czasem 1:17,158. Mortara już nie był tak mocny i znalazł się na trzeciej lokacie. Z kolei Lotterer był  wolniejszy o 0,095 sekundy od da Costy, więc w tym momencie był drugi. Gunther jechał po najlepszy czas, lecz zblokował hamulce w końcówce i ostatecznie przegrał z da Costą o 0,069 sekundy.

Finalnie najlepszy był da Costa przed Guntherem, Lottererem, de Vriesem, Mortarą i Buemim.

Wyścig rozpocznie się o godzinie 15.

Fot. ABB Formula E

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *