Fot. Renault e.dams


ePrix Nowego Jorku: Buemi wygrywa mokre kwalifikacje

Autor: | 15 lipca 2018

Sebastien Buemi uzyskał Pole Position do drugiego wyścigu w Nowym Jorku, który kończy sezon 2017/2018 Formuły E. Dla Szwajcara to jedenaste wygrane kwalifikacje w tej serii wyścigowej oraz drugie w ten weekend. Obok niego ustawi się Andre Lotterer, a z drugiej linii wystartują Jean-Eric Vergne oraz Daniel Abt.

Od rana padał deszcz, ale jakiś czas temu opady ustały. Jednak wciąż było mokro, co oznaczało pierwsze w historii kwalifikacje na wilgotnej nawierzchni. Termometry wskazywały 23 stopnie Celsjusza, a synoptycy oceniali ponowne opady deszczu na 31%. Z kolei wilgotność powietrza wynosiła 88%.

W pierwszej grupie jechali Tom Dillmann, Stephane Sarrazin, Luca Filippi, Ma Qing Hua zastępujący kontuzjowanego Olivera Turveya oraz Nico Prost. Najszybszy w tym zestawieniu był Sarrazin, a dalej znaleźli się Dillmann, Prost i Ma.

W drugiej części rywalizowali najlepsi kierowcy w stawce: Daniel Abt, Jean-Eric Vergne, Sebastien Buemi, Lucas di Grassi oraz Sam Bird. Na pierwsze miejsce wskoczył di Grassi, na drugie Buemi, na trzecie Abt, czwarty był Vergne, a piąty Bird.

Z kolei w Q3 zaprezentowali się Maro Engel, Jose Maria Lopez, Jerome D’Ambrosio, Antonio Felix da Costa oraz Alex Lynn, w którego samochodzie po wczorajszej kraksie wymieniono skrzynię biegów. Dlatego otrzyma karę cofnięcia o 10 pól na starcie do wyścigu. Najlepszy w tej części był Lopez, który wskoczył na siódmą pozycję. D’Ambrosio był ósmy, Engel dwunasty, a Lynn trzynasty. Da Costa nie osiągnął czasu.

Ostatni etap stworzyli Nelson Piquet Jr, Andre Lotterer, Felix Rosenqvist, Mitch Evans i Nick Heidfeld. Lotterer pojechał świetnie i wskoczył na trzecią lokatę. Evans na szóstą, Piquet na siódmą, Rosenqvist ukończył kwalifikacje z 9. czasem. a Heidfeld z 13.

Do Super Pole awansowali w ten sposób di Grassi, Buemi, Lotterer, Abt i Vergne.

Jako pierwszy na swoje kółko wyjechał Vergne. Nowy mistrz Formuły E wykręcił czas 1:18,031. Po nim pojawił się Abt, który był o 114 tysięcznych sekundy wolniejszy od zawodnika Techeetah. Natomiast Lotterer pojechał o 0,018 sekundy szybciej od Vergne’a i objął prowadzenie. Buemi po dwóch sektorach tracił więcej niż 0,1 sekundy, ale w trzecim pobił rekord i pokonał Lotterera o 4o tysięcznych. Z kolei di Grassi uderzył w ścianę na swoim kółku i nie był w stanie osiągnąć żadnego rezultatu.

Wyścig odbędzie się o godzinie 21.

Fot. ABB Formula E

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *