ePrix Nowego Jorku: Ogromny pech Lynna, triumf Birda

Autor: | 15 lipca 2017

Sam Bird wygrał swój czwarty w karierze wyścig w Formule E. Podium uzupełnili Jean-Eric Vergne i Stephane Sarrazin. Czwarty był Lucas di Grassi, który zmniejszył swoją stratę do Sebastiena Buemiego do 20 punktów. Dobre siódme miejsce zajął Pierre Gasly, ale to wynikało z awarii i wypadków rywali, bowiem mistrz GP2 tempo miał bardzo mierne i długo był ostatni.

Najlepiej z miejsca ruszył Daniel Abt, który w pierwszym zakręcie wyprzedził Alexa Lynna. Dalej byli Sam Bird, Jean-Eric Vergne, Nick Heidfeld, Jerome D’Ambrosio, Oliver Turvey, Stephane Sarrazin, Nelson Piquet Jr i Lucas di Grassi. Już na pierwszych kółkach było kilka incydentów, a najbardziej poszkodowany wyszedł z nich Mitch Evans z Jaguara, który musiał zjechać do alei serwisowej.

Na trzecim okrążeniu Turvey wyprzedził D’Ambrosio. Chwilę później to samo uczynił Sarrazin. Początek był fatalny dla belgijskiego zawodnika, bowiem na kolejnych kółkach objeżdżali go też Piquet i di Grassi. Na dodatek jadąc za Nelsonem, Jerome uderzył w bolid rywala, czym uszkodził swój pojazd. Co ciekawe już po tym ustanowił rekord okrążenia i chwilę potem zjechał do alei serwisowej. Był to dla niego koniec wyścigu. Następnie najlepszy czas wykręcił Felix Rosenqvist jadący na 10. lokacie.

Z przodu cały czas był Abt, ale Lynn i Bird byli blisko kierowcy Audi, więc Daniel musiał mieć się na baczności. Niestety na 9. okrążeniu zadziałały polecenia zespołowe w zespole DS Virgin. Dlatego Lynn był zmuszony do przepuszczenia Birda. Z kolei na czwarte miejsce awansował Nick Heidfeld, wyprzedzając Vergne’a. Natomiast już na szóstej lokacie znalazł się Sarrazin, wskakując przed Turveya.

Po chwili na siódmym miejscu plasował się di Grassi, a na ósmym Rosenqvist. W ten sposób Oliver spadł na dziewiąte, a dziesiątkę zamykał Loic Duval. Na 15. kółku Bird zaatakował Abta, dzięki czemu liderował w wyścigu. Z kolei Lynn został wyprzedzony przez Heidfelda i Vergne’a. Mogło to być spowodowane oszczędzaniem energii, bowiem wcześniej jego bolid ją szybko zużywał. Bardzo dobrym tempem jechał Jean-Eric, który awansował na trzecią pozycję przed Nicka.

Natomiast Lynn wyraźnie miał problemy, ponieważ nie był w stanie jechać zbyt szybko. To skończyło się wyprzedzeniem przez Sarrazina oraz di Grassiego i spadkiem na siódmą lokatę. Na 21. okrążeniu Alex jako pierwszy z czołówki zjechał do alei serwisowej na wymianę samochodu. Na następnych dwóch kółkach to samo zrobiła cała stawka.

Wcześniejsza zmiana sprawiła, że Lynn awansował na piąte miejsce. Liderował Bird z dwoma sekundami przewagi nad Vergnem oraz pięcioma nad Abtem. Niestety szczęście Lynna nie trwało długo. Pojawiły się kłopoty również z drugim autem i Brytyjczyk musiał wycofać się z wyścigu. W miarę upływu kolejnych okrążeń, Vergne zbliżał się do Birda. Na 31. kółku tracił do lidera już tylko 1,1 sekundy.

Rewelacja wyścigów w Berlinie, Rosenqvist będąc naciskanym przez di Grassiego obrócił się i uszkodził lewą tylną oponę oraz spojler. Z tego powodu Szwed musiał zjechać do alei serwisowej. Natomiast po chwili, Heidfeld zatrzymał się na torze. Powodem była nakrętka, która odpadła z prawego tylnego koła jego Mahindry. To spowodowało wyjazd na tor samochodu bezpieczeństwa, który zjechał dwa kółka przed metą.

Na ostatnim okrążeniu Daniel Abt popełnił błąd i nie ukończył wyścigu.W ten sposób Sam Bird odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie. Za nim znaleźli się Vergne, Sarrazin, di Grassi, Duval, Turvey, Gasly, Prost, Frijns i Carroll.

Następna runda cyklu zostanie rozegrana jutro na tym samym torze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *