Fot. Audi Formula E


ePrix Punta del Este: Pole Position di Grassiego i dwie kraksy

Autor: | 17 marca 2018

Lucas di Grassi wygrał kwalifikacje przed wyścigiem o ePrix Punta del Este. To jego czwarte Pole Position w Formula E. Obok niego w pierwszej linii ustawi się Alex Lynn z ekipy DS Virgin Racing.

Pogoda dla kibiców była świetna, ale nieco gorsza dla kierowców. Termometry wskazywały 27 stopni Celsjusza, a tor nagrzał się do 45 kresek. Nie było chmur i świeciło słońce, a wilgotność wynosiła 48%.

W pierwszej grupie kwalifikacyjnej zobaczyliśmy Lucasa di Grassiego, Maro Engela, Jerome’a D’Ambrosio, Toma Blomqvista i Luca Filippiego. Pierwszy z czasem 1:14,032 był di Grassi. 0,4 sekundy za nim był Engel, 0,6 stracił d’Ambrosio, 1,4 Filippi, a 2,4 Blomqvist.

W Q2 mogliśmy obserwować Jose Marię Lopeza, Andre Lotterera, Antonio Felixa da Costę, Alexa Lynna i Nico Prosta. Świetnie pojechał Lynn, który był wolniejszy od Lucasa tylko o 0,1 sekundy. Zaraz za nim znalazł się Lotterer, a na piąte miejsce wskoczył Lopez. Da Costa znalazł się na siódmej lokacie, a Prost nie przejechał szybkiego kółka, więc był ostatni ze stratą 39 sekund do di Grassiego.

Trzecie zestawienie stworzyli Oliver Turvey, Nick Heidfeld, Daniel Abt, Edoardo Mortara i Mitch Evans. Była to mocna grupa, bowiem Evans osiągnął drugi czas, Turvey czwarty, a Abt piąty. Niestety Heidfeld wylądował na ścianie i spowodował wywieszenie czerwonej flagi. To przy okazji zrujnowało kółko Mortary, który musiał mocno zwolnić i był 14. ze stratą 22 sekund do di Grassiego. Co ciekawe, Nick był trzynasty, bo wiem jego okrążenie zapoznawcze było lepsze od przejazdu Szwajcara. Po ściągnięciu bolidu niemieckiego kierowcy, Edoardo dostał szansę na przejechanie okrążenia i osiągnął 12. wynik.

Ostatnia grupa była bardzo mocna. Zobaczyliśmy w niej Sebastiena Buemiego, Felixa Rosenqvista, Sama Birda, Nelsona Piqueta Jr oraz lider cyklu, Jean-Eric Vergne. Najlepszy czas osiągnął Francuz. Buemi awansował na siódme miejsce, Bird na dziesiąte, Rosenqvist na dwunaste, a Piquet rozbił się i wystartuje z 19. pola. Seb miał wielkie szanse na czołową piątkę, ale w ostatnim sektorze stracił ponad pół sekundy.

Do walki w Super Pole zakwalifikowali się Vergne, di Grassi, Evans, Lynn i Turvey.

Pierwszy wyjechał Turvey i przejechał kółko w czasie 1:14,978, co nie było zbyt dobrym wynikiem. Lynn pojechał szybciej o niespełna 0,8 sekundy. Evans uderzył bokiem auta w ścianę, ale mimo tego osiągnął miał drugi rezultat ze stratą ponad czterech dziesiątych do Lynna. Znów niesamowicie pojechał di Grassi, uzyskując czas 1:13,948. Vergne pojechał słabo i stracił niemal trzy sekundy do Lucasa. di Grassi, Lynn i Turvey byli sprawdzani przez sędziów, bowiem bardzo głęboko cięli szykanę, więc klasyfikacja może się jeszcze zmienić.

Wyścig rozpocznie się o godzinie 20 polskiego czasu.

Fot. Formula E

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *