Fot. Mahindra Racing


Formuła E z rangą mistrzostw świata od sezonu 2020/21

Autor: | 5 grudnia 2019

Formuła E zyska status mistrzostw świata od sezonu 2020/21. Alejandro Agag, prezes serii, oraz pełniący funkcję prezydenta Międzynarodowej Federacji Samochodowej Jean Todt, podpisali porozumienie w Paryżu. 

Formuła E stale się rozwija. Od pierwszego wyścigu w Pekinie minęło pięć lat, a elektryczna seria wyścigowa staje się coraz bardziej popularna. Cenią ją najwięksi światowi producenci, tacy jak Mercedes-Benz, Porsche, Audi, Penske czy DS Automobiles. W stawce w pełni elektrycznej serii wyścigowej znajduje się wielu kierowców z przeszłością w Formule 1 i innych elitarnych seriach wyścigowych.

Od siódmego sezonu Formuły E seria będzie nazywana mistrzostwami świata. Podczas ostatniego spotkania w siedzibie FIA w Paryżu, Jean Todt i Alejandro Agag podpisali umowę obowiązującą od 2020 roku. Tym samym Formuła E dołączy do innych serii i kategorii wyścigowych, posiadających rangę mistrzostw świata FIA – Formuły 1, WEC, WRC i WRX.

– Od kiedy rozpoczęliśmy tę przygodę, Formuła E odnosiła coraz większe sukcesy. W krótkim czasie seria ta okazała się ważna w przemyśle motoryzacyjnym, a w tym roku dołączyli do niej dwaj nowi producenci. Zaangażowanie i profesjonalizm tych producentów oraz ich zespołów znajduje odzwierciedlenie w jakości listy startowej kierowców, poprawiającej się z roku na rok – powiedział Jean Todt.

– Od pierwszego wyścigu w Pekinie w 2014 roku, Formuła E udowodniła, że koncepcja najnowocześniejszych samochodów elektrycznych działa. Z całego serca witam Formułę E jako mistrzostwa świata z ramienia FIA – dodał.

Przed podpisaniem porozumienia odbyło się głosowanie, które zadecydowało o tym, czy Formuła E zyska status mistrzostw świata z ramienia FIA. Alejandro Agag i Jean Todt jedynie sfinalizowali rozmowy.

Szósty sezon Formuły E rozpoczął się w dniach 22-23 listopada w Ad-Dirijji. Kolejny wyścig odbędzie się 18. stycznia w Santiago.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *