Emocjonująca sobota w Le Mans i pole position dla rewelacyjnego Jorge Lorenzo

Autor: | 7 maja 2016

Fenomenalny czas uzyskał w kwalifikacjach Jorge Lorenzo. Aktualny mistrz świata został rekordzistą toru i wywalczył we Francji swoje pierwsze pole position. Pierwszy rząd uzupełnią Marc Marquez i Andrea Iannone. Ich strata do zawodnika Yamahy nie napawa optymizmem.

Ważne informacje sprzed kwalifikacji:

– Podczas pierwszych trzech treningów zawodnicy skupiali się na testowaniu nowej miękkiej tylnej opony, którą Michelin postanowiło wprowadzić po problemach z ogumieniem w poprzednich rundach.

– Wielu motocyklistów borykało się z potężnymi wibracjami na łuku po prostej startowej.

– W pierwszej części kwalifikacji udział wzięli następujący zawodnicy: Tito Rabat, Alvaro Bautista, Stefan Bradl, Loris Baz, Eugene Laverty, Jack Miller, Yonny Hernandez, Hector Barbera, Aleix Espargaro, Scott Redding i Danilo Petrucci.

– W sobotę coraz głośniej spekulowano o transferze Pedrosy do Yamahy, o czym pisaliśmy tutaj.

– Dzisiaj nad torem w Le Mans świeciło słońce, choć na niebie było bardzo dużo chmur. Na deszcz się jednak nie zapowiadało. Temperatura powietrza oscylowała w granicach 21-22 stopni Celsjusza, natomiast temperatura nawierzchni przekroczyła 34 stopnie.

FP4

Czwarty trening wolny jak zwykle zawodnicy przeznaczyli na testowanie ustawień wyścigowych. Od początku na torze panował duży ruch, a na czele stawki znajdował się brylujący w poprzednich treningach Jorge Lorenzo, który regularnie notował  „niskie” 1:33. Coraz lepsze tempo miał również Marc Marquez, który po 10 minutach sesji legitymował się takim samym czasem jak aktualny mistrz świata – 1:33,359. Za Hiszpanami znajdował się Valentino Rossi.

Ostatecznie najlepszy wynik uzyskał Jorge Lorenzo. Czas 1:32,801 był nieco ponad 2 dziesiąte gorszy od rezultatu uzyskanego przez Iannone w trzecim treningu. Hiszpan dysponował bardzo dobrym tempem i sesję zakończył z półsekundową przewagą nad Marquezem i Rossim. Dalej znajdowali się Iannone, Dovizioso, Pol Espargaro i Dani Pedrosa.

W tej sesji nie doszło do żadnego wypadku. Chwilę grozy przeżył Maverick Vinales, ale skończyło się jedynie wyjazdem na żwirowe pobocze.

Q1

Punktualnie o 14:10 wystartowała pierwsza część kwalifikacji. Cała dwunastka pojawiła się na torze w ciągu dwóch minut. Otwierającym czasem był wynik 1:34,668 Stefana Bradla. Rezultat ten został jednak poprawiony przez kilku kolejnych zawodników. Najlepiej spisał się Danilo Petrucci, który pojechał okrążenie toru Bugatti z czasem 1:33,263.

Na swoich kolejnych okrążeniach zawodnicy podkręcali tempo. Ostatecznie wynik Petrucciego został poprawiony przez Aleixa Espargaro i Hiszpan wyprzedził Włocha o 0,124 sekundy. Po 9 minutach sesji właśnie ci dwaj zawodnicy byli na miejscach premiowanych awansem do drugiej części kwalifikacji. Dość blisko nich znajdował się Hector Barbera. Strata poniżej pół sekundy wydawała się być do odrobienia.

Ostatnie 2 minuty sesji to walka o przejście do decydującej części kwalifikacji. Czas poprawił Laverty, ale 4. pozycja nie dawała awansu. Broni nie zamierzali składać również m.in. Barbera, Hernandez, Bradl, Redding i Laverty. Ostatecznie Barbera awansował na 3. pozycję i zabrakło mu niecałej jednej dziesiątej sekundy do awansu. Na kolejnych miejscach znaleźli się  Redding, Hernandez, Laverty, Bradl, Miller, Bautista, Rabat i Baz.

Do Q2 awansowali: Aleix Espargaro i Danilo Petrucci.

Q2

O 14:35 rozpoczęło się decydujące 15 minut kwalifikacji. Motocykliści nie zamierzali tracić czasu i wszyscy wyruszyli od razu na tor. Jako ostatni wyjechał Jorge Lorenzo, który mimo pięciu zwycięstw w GP Francji nigdy nie startował z pole position.

Jako pierwszy swoje okrążenie ukończył Andrea Dovizioso. Czas Włocha szybko poprawiali kolejni zawodnicy. Najszybciej pojechał jednak Jorge Lorenzo. Czas 1:32,437 był wówczas najlepszym wynikiem podczas całego weekendu.

Drugie okrążenia zawodników reprezentujących barwy Ducati były bardzo dobre. Iannone awansował na 2. pozycję, a strata do Hiszpana była minimalna. Po chwili jednak aktualny mistrz świata uzyskał czas 1:32.236 i zdecydowanie przewodził całej stawce. Na 3. pozycji znajdował się w tym momencie Valentino Rossi. Włoch do swojego kolegi zespołowego tracił jednak ponad pół sekundy.

W międzyczasie Pedrosa zaliczył upadek w szykanie Dunlopa. W tym zakręcie również pojawiła się flaga olejowa. Hiszpan powrócił jednak szybko na skuterze do swojego boksu i mógł kontynuować rywalizację o pole position.

Na 6 minut przed końcem sesji rozpoczęły się drugie przejazdy zawodników. Ponownie jako ostatni na torze pojawił się Jorge Lorenzo.

Chwilę później upadek zaliczył Andrea Iannone. Włoch szybko jednak się podniósł i biegiem postanowił powrócić do alei serwisowej. W tym czasie przygotowywano dla niego drugi motocykl.

Po torze Bugatti trójką podróżowali Vinales, Rossi i Pol Espargaro. Zawodnik Yamahy Tech 3 uzyskał 3. pozycję, z której chwilę później zepchnął go Andrea Dovizioso.

Jorge Lorenzo swoje pierwsze okrążenie w tej części kwalifikacji zepsuł wyjazdem poza tor, ale już na kolejnym podniósł poprzeczkę. Hiszpan uzyskał czas 1:31,975. Chwilę przed uzyskaniem tego wyniku na 2. pozycji znalazł się Marc Marquez, ale jego strata do swojego rodaka wyniosła 0,441 sekundy. Pierwszy rząd uzupełni jutro Andrea Iannone.

Słabo kwalifikacje wypadły dla Rossiego, Vinalesa i Pedrosy. Zajęli oni odpowiednio siódmą, ósmą i jedenastą pozycję. Jutro czeka ich więc trudny wyścig.

Q2 zakończyło się dla Petrucciego upadkiem. Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do odnowienia się jego kontuzji.

W tym sezonie w każdym wyścigu zwyciężał zawodnik startujący z pole position. Czy ta seria zostanie podtrzymana? Przekonamy się już jutro. Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 14. Relację znajdziecie oczywiście na motorsport24.pl.

Pełne wyniki:

Bez tytułu