Fenomenalne Ducati – wypowiedzi motocyklistów

Autor: | 14 sierpnia 2016

Dwa pierwsze miejsca podczas wyścigu o GP Austrii należały do Andrei Iannone i Andrei Dovizioso. Dzisiaj byli poza zasięgiem pozostałej części stawki i potwierdzili swoją dominację na Red Bull Ringu.

Już od lipcowych testów jeźdźcy czerwonych maszyn z Bolonii byli zdecydowanie przed swoimi rywalami. Układ austriackiego toru pasował idealnie pod ustawienia Ducati, co potwierdziły sesje podczas tego weekendu.

Po fenomenalnych kwalifikacjach, które wygrał Andrea Iannone przyszedł czas na wyścig. Jego najgroźniejszym rywalem miał być Andrea Dovizioso – jego teampartner – i tak też się stało. Tempa próbowała dotrzymać Yamaha, ale Rossi i Lorenzo mogli jedynie zadowolić się miejscami 3-4.

Motocykliści Ducati zdecydowali się wybrać zupełnie inne opony. Okazało się, że Iannone, który podjął decyzję o skorzystaniu z bardziej miękkich mieszanek, miał rację. Ten wybór pozwolił mu wyprzedzić swojego kolegę zespołowego i odnieść swoje pierwsze zwycięstwo w MotoGP. Triumf ten był również pierwszym dla Ducati od czasu wygrania przez Caseya Stonera GP Australii w 2010 roku. Z kolei po raz ostatni motocykliści włoskiej marki zajęli dwie pierwsze lokaty w 2007 roku na torze Philip Island.

Najbardziej zadowolony był oczywiście Andrea Iannone, który zaliczył perfekcyjny weekend. Była to jedna z jego ostatnich szans na zwycięstwo w Ducati, gdyż od przyszłego sezonu będzie ścigał się w barwach teamu Suzuki Ecstar.

Andrea Iannone: To niesamowite uczucie. Bardzo ciężko jest wytłumaczyć te emocje…to moje pierwsze zwycięstwo w klasie MotoGP wraz z Ducati. Rozpocząłem karierę w tej klasie na tym motocyklu i przez te cztery lata pracowałem z niesamowitą ekipą…dali mi oni 100-procentowe wsparcie. Wiem, że wraz z końcem sezonu kończy się mój kontrakt z Ducati, ale myślę, że to jest bardzo dobry prezent.

Trochę rozczarowany był z kolei Andrea Dovizioso. Włoch żałował, że wybrał takie, a nie inne opony i nie był w stanie pokonać swojego rodaka. Zadowolony jest jednak z tego, że Ducati zajęło dwa pierwsze miejsca i potwierdziło swoją dominację w Austrii.

Andrea Dovizioso: Jestem rozczarowany oponami, ponieważ pracowaliśmy bardzo dobrze i nasz motocykl był perfekcyjny – w hamowaniu byłem lepszy niż Andrea, ale nie miałem takiej samej przyczepności po prawej stronie, szczególnie w końcówce wyścigu. Próbowałem pod koniec naciskać naprawdę mocno, by być bliżej podczas hamowania, gdyż byłem w stanie go wyprzedzić, ale nie mogłem się na tyle zbliżyć, więc jestem tym rozczarowany. Ale dla Ducati pozycje 1-2 są naprawdę wyjątkowe. Wiem, ile godzin każdy wkłada w fabryce i jak oni ciężko pracują.