Motocyklowe GP Kataru: Maverick Vinales zwycięzcą inaugurującego sezon wyścigu

Autor: | 26 marca 2017

Maverick Vinales po pięknej walce z Andreą Dovizioso odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie. Na podium prócz Hiszpana i Włocha znalazł się jeszcze Valentino Rossi.
Ważne informacje

Tuż przed startem wyścigu zaczął padać drobny deszcz. Organizatorzy postanowili więc opóźnić rozpoczęcie zawodów. Decyzję zmieniano kilkukrotnie, gdyż w pewnych zakrętach zalegała woda, choć już nie padało. Ostatecznie podjęto decyzję, że wyścig rozpocznie się po przejechaniu dwóch okrążeń rozgrzewkowych, a dystans ulegnie skróceniu do 20 „kółek”.

Relacja

Najlepiej z pól startowych wyruszył Andrea Iannone, który wyprzedził Vinalesa oraz Marqueza. Na starcie zyskał Valentino Rossi, który przesunął się na 7. pozycję. Kilka zakrętów później liderem wyścigu został Johann Zarco, a Jorge Lorenzo popełnił błąd i spadł na 16. miejsce. Z kolei Iannone stracił 2. lokatę na rzecz Marca Marqueza. Czwarty był Dovizioso, a piąty Vinales. Za 22-latkiem jechali Dani Pedrosa oraz Valentino Rossi.

Na kolejnym okrążeniu o drugie miejsce walczyli Marquez z Iannone. Na prostej startowej obu próbował wyprzedzić Dovizioso, lecz ta sztuka się nie powiodła. Za czołową piątką rozpoczęła się walka pomiędzy Pedrosą i Rossim. Strata tej dwójki zaczęła jednak rosnąć.

Klasą samą dla siebie był natomiast Johann Zarco. Francuz zaczynał uciekać swoim rywalom. W międzyczasie Rossi uporał się z Danim Pedrosą i zaczął odrabiać dystans do Mavericka Vinalesa. Zawodnicy Yamahy tracili już dość sporo do liderującej grupy.

Na 5. okrążeniu upadek zaliczył z kolei Cal Crutchlow. Brytyjczyk wrócił jednak do rywalizacji. Niestety jego los po kilku minutach podzielił liderujący Johann Zarco. Francuz upadł w zakręcie numer dwa, lecz na szczęście nie stało mu się nic złego. Nowym liderem został wówczas Andrea Dovizioso, który już wcześniej wyprzedził Marca Marqueza.

Dystans do czołowej trójki zaczęli odrabiać natomiast Vinales i Rossi. Obaj tracili już poniżej 2 sekund do prowadzącego Dovizioso. Szósty był Bautista, lecz znajdował się ponad 1,5 sekundy za dziewięciokrotnym mistrzem świata. Hiszpan jednak po chwili upadł w ostatnim zakręcie, na czym skorzystał jego rodak, Dani Pedrosa.

O drugą pozycję walczyli natomiast Marquez z Iannone. Wykorzystywał to Andrea Dovizioso, który zaczął powiększać swoją przewagę. Do zawodnika Suzuki zbliżył się również Maverick Vinales. Wszystkiemu przyglądał się Valentino Rossi, który jechał za swoim zespołowym partnerem. W międzyczasie po raz drugi upadł Cal Crutchlow. Brytyjczyk tym razem nie zdołał już wrócić na tor. W połowie dystansu w piątym zakręcie upadł natomiast Andrea Iannone.

Tempo zaczął tracić Marc Marquez. Na prostej startowej został wyprzedzony przez Vinalesa, natomiast tuż za nim był już Valentino Rossi. W drugiej części okrążenia rozpoczęła się walka pomiędzy Włochem i obrońcą mistrzowskiego tytułu. Zwycięsko wyszedł z niej zawodnik Yamahy. Z kolei do Dovizioso zbliżał się Maverick Vinales. Hiszpanowi udało się wyprzedzić Włocha na 7 okrążeń przed metą.

To był dopiero początek walki o zwycięstwo. Zawodnik Ducati wykorzystywał moc swojego motocykla i bez większych problemów wyprzedził Vinalesa na prostej startowej. Wykorzystywał to wszystko Valentino Rossi, który zbliżył się bardzo do czołowej dwójki. Z pojedynku odpadł już definitywnie Marc Marquez, który tracił coraz więcej dystansu. Niespodziewanie natomiast na piąte miejsce awansował Aleix Espargaro.

Na kolejnych okrążeniach dystans do Vinalesa i Dovizioso tracił powoli Valentino Rossi. Włoch odpuścił już walkę o zwycięstwo, która ekscytowała kibiców. Z kolei na trzy okrążenia przed metą Dani Pedrosa wyprzedził Aleixa Espargaro.

Vinales podjął się decydującego ataku na początku przedostatniego okrążenia. Hiszpan nie pozwolił już odebrać sobie prowadzenia i odniósł swoje drugie zwycięstwo w kategorii MotoGP. Druga pozycja – trzeci rok z rzędu – przypadła Andrei Dovizioso, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Valentino Rossi.

Czwartą lokatę utrzymał Marc Marquez, a piątą Dani Pedrosa. Sukces odniósł natomiast Aleix Espargaro, który na Aprilii dojechał na szóstej pozycji.

Pierwszy wyścig sezonu nie był udany dla Jorge Lorenzo, który do mety dojechał dopiero na jedenastym miejscu.

Wyniki GP Kataru: