Motocyklowe GP Niemiec: Marc Marquez na pole position

Autor: | 16 lipca 2016

Marc Marquez wystartuje do jutrzejszego wyścigu z pierwszego pola startowego. Tak też było w ciągu ostatnich 6 lat, a pole position przekładał potem na zwycięstwo w wyścigu. Za jego plecami ustawią się Hector Barbera i Valentino Rossi.

4. Trening

Zawodnicy poświęcali już tradycyjnie czwarty trening na sprawdzanie ustawień wyścigowych i szukanie tempa. W pierwszej połowie sesji najlepszym czasem legitymował się Marc Marquez – 1:22,131. Dobrze spisywał się również Aleix Espargaro, który jednak tracił do swojego rodaka prawie pół sekundy. Trzecie miejsce należało do Rossiego, ale Włoch testował twardą tylną oponę.

W drugiej części treningu najlepszy czas wykręcił Andrea Iannone – 1:22,05. Swoje rezultaty poprawili też m.in. Dani Pedrosa, Maverick Vinales, Andrea Dovizioso i Valentino Rossi. Z kłopotami, a raczej z brakiem tempa w dalszym ciągu borykał się Jorge Lorenzo, który znalazł się dopiero na 11. miejscu.

Sesja okazała się bardzo pracowita dla zawodników, przede wszystkim dlatego, że wczorajsze treningi nie były zbyt miarodajne. Np. Valentino Rossi wykonał aż 18 okrążeń.

Po zakończeniu sesji Maverick Vinales miał dobry trening. W jego motocyklu zabrakło paliwa i szedł z nim przez kilkadziesiąt metrów pod górkę.

Q1

Najważniejszą informacją dotyczącą kwalifikacji okazała się ta, że Jorge Lorenzo był dopiero na 15. pozycji w trzecim treningu wolnym i w związku z tym musiał wystartować w pierwszej części czasówki.

Większość zawodników postanowiła wyjechać bardzo szybko ze swoich garaży. Na torze najpóźniej pojawili się Jorge Lorenzo i Tito Rabat.

Pierwszym czasem w kwalifikacjach popisał się Eugene Laverty. Jego rezultat 1:23,256 został poprawiony po chwili przez Danilo Petrucciego o ponad sekundę. Dobry wynik uzyskali także Jorge Lorenzo i Cal Crutchlow. Aktualny mistrz świata na kolejnym okrążeniu wskoczył jednak na pozycję lidera z czasem 1:21,737.

Po pierwszej serii przejazdów na lokatach dających awans do drugiej części kwalifikacji znajdowali się Jorge Lorenzo i Danilo Petrucci.

Po zmianie opon na 2. pozycję szybko awansował Cal Crutchlow. Brytyjczyk tracił do liderującego Lorenzo niewiele ponad 0,2 sekundy. Rezultat ten podrażnił Petrucciego, który uzyskał czas 1:21,712 i zepchnął zawodnika Yamahy na 2. lokatę.

Gdy Lorenzo był na swoim kolejnym bardzo szybkim okrążeniu, to zaliczył wywrotkę w zakręcie numer 8 i zniszczył swoją podstawową maszynę. O pechu mógł też mówić Cal Crutchlow, bo do Hiszpana stracił zaledwie 0,046 sekundy.

Pełna kolejność: Petrucci, Lorenzo, Crutchlow, Smith, Redding, Miller, Bradl, Laverty, Bautista, Baz i Rabat.

Do Q2 awansowali: Danilo Petrucci i Jorge Lorenzo.

Q2

Wszyscy zawodnicy poza Petruccim i Lorenzo zabrali się od razu do pracy w decydującej części kwalifikacji. Pierwszy czas wykręcił Marquez – 1:24,099. Wynik ten szybko poprawiali kolejni zawodnicy, ale najlepsze okrążenie zrobił Pol Espargaro.

Rezultaty z pierwszych okrążeń okazały się bardzo słabe. Na drugim kół świetnie spisał się Hector Barbera. Czas 1:21,633 zrobił, gdy jechał za Marquezem. Hiszpan na następnym okrążeniu rezultat ten poprawił o 0,052 sekundy. Niewiele z tyłu znajdował się też Valentino Rossi, który do lidera klasyfikacji generalnej tracił 85 tysięcznych. W międzyczasie Andrea Iannone przewrócił się w pierwszym zakręcie.

Tradycyjnie już w połowie sesji wszyscy zawodnicy powrócili do boksów, gdzie zmienili opony, dostali rady od swoich inżynierów i mogli uzupełnić elektrolity. Na drugim motocykl wsiadł natomiast Iannone.

Po raz drugi w kwalifikacjach przewrócił się Jorge Lorenzo, ale tym razem w zakręcie numer 1. Oznaczało to dla niego koniec sesji. W momencie upadku znajdował się na 7. pozycji.

Ciekawie wyglądała taktyka Vinalesa, Pola Espargaro, Hernandeza i Rossiego. Jechali po torze w czwórkę i błąd jednego, powodował utratę czasu drugiego.

Czas wyśrubował w międzyczasie Marc Marquez – 1:21,160. Rezultatu tego już nie poprawił żaden z zawodników. Na 2. pozycji umocnił się jeszcze Hector Barbera, a pierwszy rząd uzupełni jutro Valentino Rossi. Identyczny czas jak Włoch miał jeszcze Danilo Petrucci, ale zawodnik Ducati znalazł się na 4. lokacie, ponieważ jego drugi wynik był gorszy od tego uzyskanego przez 9-krotnego mistrza świata.

Jorge Lorenzo do jutrzejszego wyścigu wystartuje natomiast z 11. pola startowego.

Bez tytułu2