Motocyklowe GP Włoch: Podsumowanie piątkowych treningów

Autor: | 2 czerwca 2017

Za nami dwa pierwsze treningi przed Motocyklowym Grand Prix Włoch na torze Mugello. W porannej sesji, ku uciesze tutejszych kibiców, najlepszy czas uzyskał reprezentant Ducati, Andrea Dovizioso. Po południu Włoch ustąpił miejsca Calowi Crutchlowi. Brytyjczyk nieznacznie tylko poprawił rezultat zawodnika gospodarzy.

Mugello przywitało zawodników piękną słoneczną pogodą. Popołudniowy trening odbywał się w ekstremalnie trudnych warunkach, gdyż temperatura nawierzchni przekroczyła 50 stopni Celsjusza. Był to więc bardzo ważny test dla opon, gdyż w niedzielę dobór mieszanek może mieć kluczowe znaczenie w walce o zwycięstwo. Prognozy bowiem nie przewidują załamania pogodowego.

Dovizioso na najszybszym swoim okrążeniu podczas porannej sesji uzyskał czas 1:47,394. Tuż za jego plecami znalazł się jego rodak, Michele Pirro. Testowy zawodnik Ducati stracił dokładnie 201 tysięcznych sekundy. Trzecia pozycja przypadła z kolei liderowi klasyfikacji generalnej, Maverickowi Vinalesowi. Hiszpan stracił 0,275 sekundy. W czołowej dziesiątce znaleźli się również Johann Zarco, Hector Barbera, Jorge Lorenzo, Danilo Petrucci, Jonas Folger, Marc Marquez oraz Cal Crutchlow. Ich wszystkich dzieliło dokładnie 800 tysięcznych sekundy.

Trochę dalej w tabeli znaleźli się Dani Pedrosa i Valentino Rossi. Hiszpan z czasem 1:48,291 zajął 13. pozycję. Był ostatnim zawodnikiem, który zmieścił się w stracie poniżej 1 sekundy. Rossi był natomiast 15, a od Dovizioso był wolniejszy o 1,119 sekundy. 9-krotny mistrz świata oszczędzał jednak siły po wypadku motocrossowym, któremu uległ w ubiegłym tygodniu. Jego start w GP Włoch wydawał się niepewny, ale po zgodzie lekarzy i poprawie stanu zdrowia, wydaje się, że Rossi – ku uciesze swoich fanów – wystartuje w wyścigu. Rano pokonał 15 okrążeń.

Po południu zawodnicy stoczyli już pierwszy pojedynek czasowy, stąd różnice na samym jego końcu były znacznie mniejsze niż rano. W jednej sekundzie znalazło się aż 16 zawodników – Aleix Espargaro do Cala Crutchlowa stracił dokładnie 0,764 sekundy.

Brytyjczyk po południu na swoim najszybszym okrążeniu uzyskał czas 1:47,365 i o 0,161 sekundy wyprzedził Andreę Dovizioso. Dwie kolejne pozycje przypadły zawodnikom Monster Yamahy Tech3 – Jonas Folger i Johann Zarco. Tuż za nimi znalazł się Dani Pedrosa, który względem poranka poprawił się o ponad pół sekundy. W dziesiątce znaleźli się jeszcze Hector Barbera, Alvaro Bautista, Andrea Iannone, Michele Pirro i Danilo Petrucci.

Popołudniowa sesja nie potoczyła się po myśli Mavericka Vinalesa. 22-latek na jednym z pierwszych okrążeń przewrócił się w zakręcie numer 9 i doszczętnie zniszczył swoją Yamahę YZR-M1. Hiszpan powrócił na tor po kilkunastu minutach, lecz czas 1:48,014 dał mu dopiero 13. pozycję. Przed nim znaleźli się Jorge Lorenzo i Valentino Rossi. Reprezentant Ducati nie poprawił jednak swojego porannego rezultatu, a Valentino Rossi ponownie był bardzo pracowitym i tym razem szybszy. Względem pierwszego treningu pojechał szybciej o nieco ponad pół sekundy.

Słabo na torze Mugello jak na razie prezentuje się Marc Marquez. Obrońca mistrzowskiego tytułu po południu był 14. a jego czas nie pozwala mu obecnie na bezpośredni awans do drugiej części kwalifikacji. W podobne sytuacji jest Valentino Rossi. Jeśli obaj chcą uniknąć pojedynku w Q1, muszą poprawić się w jutrzejszym trzecim treningu.

Połączone wyniki piątkowych treningów:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *