MotoGP: Cal Crutchlow najlepszy w Motocyklowym Grand Prix Australii

Autor: | 23 października 2016

Cal Crutchlow triumfował w Grand Prix Australii i tym samym odniósł swoje drugie zwycięstwo w kategorii MotoGP. Na drugim miejscu po starcie z 15. pola znalazł się Valentino Rossi, a na trzecim Maverick Vinales, który wyruszył z 13. pozycji.

Informacja pogodowa:

Pogoda poprawiła się w niedzielę i nad torem było prawie bezchmurne niebo. Temperatura powietrza na starcie wyścigu wynosiła 12,7 stopnia Celsjusza, a nawierzchni 32,6.

Relacja

Najlepiej wystartował Pol Espargaro, który wyprzedził Marqueza i Crutchlowa. Niewiele zyskali zawodnicy Yamahy, Lorenzo przesunął się na 9. miejsce, a Rossi na 13.

W połowie pierwszego okrążenia Marc Marquez wyprzedził Pola Espargaro i zaczął uciekać swojemu rodakowi. Na 3. miejsce awansował z kolei Cal Crutchlow. W stawce powoli przesuwał się Rossi.

W międzyczasie na trzecim okrążeniu z wyścigu wycofał się Loris Baz, a w środku stawki trwały liczne pojedynki. Rossi zyskiwał kolejne pozycje i wyprzedził Vinalesa, a po chwili również i Haydena. Z kolei Marc Marquez po przejechaniu czterech okrążeń miał już prawie 2 sekundy przewagi nad Polem Espargaro. Zawodnik Yamahy walczył jednak z Calem Crutchlowem i Aleixem Espergaro. Wykorzystywał to Andrea Dovizioso, który zbliżał się do tej trójki. Na 6. miejsce awansował już Valentino Rossi i ruszył w pogoń za swoim rodakiem. Tempo 37-latka próbował utrzymać Jorge Lorenzo.

Zawodnicy pokonywali kolejne okrążenia, Crutchlow walczył o drugie miejsce z Aleixem Espargaro, Rossi gonił, a na niebie pojawiało się coraz więcej chmur. Do mety pozostawało jeszcze 21 okrążeń.

Z każdym kolejnym kółkiem spadało tempo Pola Espargaro. Hiszpan nie był w stanie walczyć z Rossim, który chwilę wcześniej ustanowił najlepszy czas okrążenia. Po chwili 9-krotny mistrz świata bezproblemowo poradził sobie z Dovizioso i awansował już na 4. miejsce. Na 2. pozycji jechał Cal Crutchlow, który odskoczył od Aleixa Espargaro. Brytyjczyk powoli odrabiał straty do Marqueza, ustanawiając przy tym najlepsze czasy okrążeń.

Na 18 kółek przed metą na 3. miejsce awansował Valentino Rossi i zaczął gonić Crutchlowa. Chwilę później wywrotkę zaliczył liderujący Marc Marquez. W tym momencie sytuacja na torze się uspokoiła. Czołowa dziesiątka na 15 okrążeń przed finiszem prezentowała się następująco: Crutchlow, Rossi, Aleix Espargaro, Dovizioso, Vinales, Pol Espargaro, Lorenzo, Redding, Miller i Petrucci.

Na czele stawki swoją przewagę nad Rossim powiększał Crutchlow, z kolei Aleix Espargaro nie pozwalał zaatakować się Dovizioso. Pojedynki natomiast trwały w środku stawki. O 8. miejsce walczyli Petrucci, Miller, Hayden, Redding i Bradl.

Powoli wkraczaliśmy w fazę, gdzie dużą rolę odgrywały już opony. W coraz gorszym stanie były one u Rossiego i Aleixa Espargaro. Włoch popełnił błąd, wyjeżdżając bardzo szeroko, a Hiszpan został wyprzedzony przez Andreę Dovizioso. Do zawodnika Suzuki zbliżył się jego zespołowy kolega, Maverick Vinales.

Rossi odzyskał rytm, a za jego plecami trwał piękny pojedynek pomiędzy Espargaro, Dovizioso i Vinalesem. Zakończył się on w momencie, gdy na 5 okrążeń przed metą w czwartym zakręcie upadł starszy z Hiszpanów. W tym momencie 3. miejsce zajmował Vinales, lecz Dovizioso nie zamierzał oddać podium bez walki.

Nieudanie wyścig zakończył się dla Hectora Barbery, który upadł na 3 okrążenia przed metą. Chwilę później wywrotkę zaliczył również Nicky Hayden. Amerykanin uczestniczył w kolizji z Jackiem Millerem, lecz Australijczyk kontynuował swoją jazdę.

Na czele nie doszło już do żadnej zmiany. Drugie zwycięstwo w sezonie odniósł Cal Crutchlow, a podium uzupełnili Valentino Rossi i Maverick Vinales. Jorge Lorenzo do mety dojechał na szóstym miejsce, przez co jego strata w klasyfikacji generalnej do Włocha wzrosła do 24 punktów.

Pełne wyniki wyścigu:

pi-rejs