MotoGP: Dani Pedrosa wygrywa GP San Marino

Autor: | 11 września 2016

Dani Pedrosa zwyciężył w wyścigu na torze Misano i stał się ósmym zwycięzcą w ośmiu ostatnich wyścigach. Obok niego na podium stanęli Valentino Rossi i Jorge Lorenzo.

Przed startem temperatura powietrza wynosiła niespełna 28 stopni Celsjusza, natomiast nawierzchni przekroczyła 43. Równie gorąca co tor, była też atmosfera panująca na trybunach wypełnionych po brzegi kibicami Valentino Rossiego.

Relacja

Świetny start wykonał Jorge Lorenzo, który utrzymał prowadzenie. Dobrze też spisał się Rossi, który stracił swoje 2. miejsce, ale w pierwszej szykanie uporał się z Vinalesem. Fenomenalnie poradził sobie również Dovizioso, który wyprzedził Marqueza. Lider klasyfikacji generalnej na początku drugiego kółka powrócił jednak na 4. pozycję.

Początek rywalizacji pokazał, że świetnym tempem dysponują jeźdźcy fabrycznego zespołu Yamahy, którzy odskoczyli trochę od Vinalesa. Na 2. okrążeniu Rossi świetnym manewrem wyprzedził Lorenzo, czym wywołał ogromną wrzawę na trybunach. Hiszpan nie zamierzał jednak odpuszczać i trzymał się blisko Włocha. Z kolei do Vinalesa zaczął dobierać się Marquez, ale lider klasyfikacji generalnej był bliski uderzenia w swojego młodszego rodaka, przez co stracił dystans i do ataku przymierzał się Dovizioso. W międzyczasie upadek zaliczył Tito Rabat.

4. okrążenie nie okazało się zbyt dobre dla Vinalesa. 21-latka najpierw wyprzedził Marc Marqueza, a chwilę później również Andrea Dovizioso. Bardzo blisko niego był także Dani Pedrosa, który po kilku kolejnych sekundach znalazł się przed młodszym rywalem. Z kolei na czele Rossi wypracował sobie już prawie sekundową przewagę nad Lorenzo. Aktualny mistrz świata tracił do Włocha mniej więcej tyle dystansu, ile miał zysku nad Marquezem.

Coraz lepiej spisywał się również Dani Pedrosa, który poradził sobie z Andreą Dovizioso i próbował gonić swojego kolegę zespołowego, Marca Marqueza. Z kolei upadek odnotował Alex Lowes, który po bardzo dobrym debiucie na Silverstone, w Misano wyścigu nie ukończył. Tempo natomiast tracił Lorenzo, a Marquez wykręcił rekordowy czas okrążenia i był już blisko za swoim rodakiem. Całą sytuację kontrolował jednak Rossi, który utrzymywał ponad sekundę przewagi.

Na 11. okrążeniu Maverick Vinales wyprzedził Andreę Dovizioso, a rekordowy czas okrążenia ustanowił Dani Pedrosa. Hiszpan tracił w tym momencie sekundę do Marqueza, czyli tyle samo ile Lorenzo do Rossiego.

Niesamowity czas wykręcił ponownie Dani Pedrosa – 1:33,004. Takie tempo sprawiło, że znajdował się już za Marquezem, który stracił dystans do Lorenzo. W połowie 13. okrążenia 30-latek uporał się z liderem klasyfikacji generalnej i szybko zaczął odrabiać dystans do aktualnego mistrza świata. Pedrosa również jako pierwszy złamał barierę 1:33 na torze Misano i przymierzał się do ataku na Lorenzo.

Na 13 okrążeń przed linią mety czołowa dziesiątka wyglądała następująco: Rossi, Lorenzo, Pedrosa, Marquez, Vinales, Dovizioso, Crutchlow, Pirro, Pol Espargaro i Aleix Espargaro.

W końcu Pedrosa uporał się z Lorenzo i miał 11 okrążeń, żeby powalczyć o zwycięstwo z Valentino Rossim. Z kolei sędziowie poinformowali, że Maverick Vinales musi oddać jedną pozycję za minimalny wyjazd poza obszar toru. Na tym samym kółku w 11. zakręcie wywrotkę zaliczył Aleix Espargaro.

Dani Pedrosa trzymał bardzo wysokie tempo i szybko odskoczył od Lorenzo i odrobił stratę do Rossiego. W tym momencie było 8 okrążeń do mety i zwiastowało to nam wspaniałą walkę do samego końca. Co ciekawe 30-latek założył miękką przednią oponę. Rossi i Lorenzo korzystali z mieszanki pośredniej, a Marquez twardej. Lider klasyfikacji generalnej miał już prawie 3 sekundy straty do zawodnika z numerem 93.

Na 7 okrążeń przed końcem wyścigu doszło do zmiany lidera. Dani Pedrosa po bardzo odważnym manewrze wyprzedził Rossiego i próbował odjechać Włochowi. W walce o zwycięstwo nie liczył się już Lorenzo, który do Pedrosy tracił już 2 sekundy, a do Rossiego półtorej.

Tempo Daniego było w dalszym ciągu najlepsze i 9-krotny mistrz świata nie był w stanie na nie odpowiedzieć. Na dwa okrążenia przed metą tracił już ponad sekundę, ale miał bezpieczną przewagę nad Jorge Lorenzo.

Ostatecznie wyścig wygrał Dani Pedrosa, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Valentino Rossi musiał zadowolić się jedynie drugą pozycją i zyskiem 7 punktów nad czwartym dzisiaj Marquezem. Na najniższym stopniu podium stanął Jorge Lorenzo, który tempa kwalifikacyjnego nie przełożył na wyścigowe.

Pełne wyniki:

misano-race