MotoGP: Jorge Lorenzo najlepszy w kwalifikacjach na Misano

Autor: | 10 września 2016

Niesamowite okrążenie pojechał Jorge Lorenzo, który ustanowił rekord toru i do jutrzejszego wyścigu ustawi się na pole position. W pierwszym rzędzie znajdą się jeszcze Valentino Rossi i Maverick Vinales.

Warunki pogodowe w sobotę były zbliżone do tych z piątku. W trakcie czwartego treningu temperatura powietrza przekroczyła 28 stopni Celsjusza, a nawierzchni 43.

FP4

W czwartej sesji zawodnicy szukali odpowiednich ustawień na jutrzejszy wyścig. Przez większość treningu tempo zawodników oscylowało w okolicach 1:33,5. Najlepiej spisywali się wówczas Marc Marquez i Jorge Lorenzo. Z kolei słabo prezentował się Valentino Rossi, miał spore problemy i znajdował się w okolicach 15. miejsca.

W samej końcówce 9-krotny mistrz świata znalazł w końcu odpowiednie dla siebie ustawienia, założył twardą tylną oponę i wykręcił czas 1:33,043, co dało mu 1. miejsce. Ten wynik był też jego najlepszym rezultatem podczas weekendu.

Druga pozycja należała do Daniego Pedrosy, który stracił do Włocha 0,418 sekundy. Zaledwie o jedną tysięczną wolniejszy od niego był Marc Marquez. Liderowi klasyfikacji generalnej przez chwilę podskoczyło ciśnienie, gdyż przy wyprzedzaniu Laverty’ego uślizgnęła mu się przednia opona i cudem uratował się przed wypadkiem.

W gronie zawodników, którzy stracili do Rossiego mniej niż pół sekundy, znalazł się jeszcze tylko Jorge Lorenzo.

Q1

Nikt nie zamierzał czekać z wyjazdem na tor i od razu wszyscy zawodnicy zabrali się do ostrej pracy. Jako pierwszy czas wykręcił Eugene Laverty – 1:34,883. Po chwili z pozycji lidera zepchnął go jednak Hector Barbera, który był szybszy od Irlandczyka o 1,1 sekundy. Hiszpan na kolejnym okrążeniu poprawił jeszcze swój czas i uzyskał wynik 1:33,504.

Świetny rezultat wykręcił chwilę później Michele Pirro. Włoch awansował na pierwsze miejsce z czasem 1:33,178. Po chwili pojechał jeszcze szybciej i do złamania bariery 1:33 zabrakło zaledwie 36 tysięcznych sekundy. Sędziowie anulowali jednak to okrążenie z powodu zbyt szerokiego wyjazdu w zakręcie, a na kolejnym kółku ustanowił wynik 1:33,059. Dobrze spisywał się również Alex Lowes, który znajdował się na trzecim miejscu, ale strata do Barbery była dość niewielka.

Aktualny lider postanowił zjechać do boksów i nie walczył już dłużej w pierwszej części kwalifikacji. Była to dość ryzykowna strategia, ale okazała się dobrym wyjściem. Inni zawodnicy nie byli w stanie poprawić wyniku Włocha, który mógł już spokojnie przygotowywać się na decydujące starcie. Również pozycja Hectora Barbery była niezagrożona, bowiem Hiszpan poprawił swój wynik i do Pirro stracił zaledwie 0,039 sekundy. Trzeci Stefan Bradl tracił już ponad 0,3 sekundy.

Wyniki pierwszej części kwalifikacji: Michele Pirro, Hector Barbera, Stefan Bradl, Alex Lowes, Danilo Petrucci, Eugene Laverty, Jack Miller, Scott Redding, Tito Rabat, Yonny Hernandez, Javier Fores.

Q2

Najszybciej z boksów wyjechał Marc Marquez. Śladem Hiszpana podążał jego rodak, Aleix Espargaro. Aktualny lider klasyfikacji generalnej uzyskał czas 1:32,783, a zawodnik Suzuki był wolniejszy od niego o 0,282 sekundy. Z wyjazdem na tor zwlekał Jorge Lorenzo, ale już na swoim pierwszym okrążeniu pojechał świetnie i odnotował wynik 1:32,310. Kolejne kółko było jeszcze szybsze – 1:32,076, czym pobił dotychczasowy rekord.

Poza dwójką Hiszpanów w pierwszym rzędzie znajdował się wówczas Michele Pirro. Dopiero 7. miejsce zajmował Valentino Rossi, który tracił do swojego kolegi zespołowego 0,842 sekundy. Słabo również spisywał się Pedrosa, który po pierwszej serii przejazdów znajdował się na 9. pozycji. Ostatnie 12. miejsce zajmował Hector Barbera, który jako jedyny nie wykręcił jeszcze czasu.

Po powrocie na tor świetnie pojechał Rossi, który awansował na 2. lokatę. Na tym okrążeniu stracił do Lorenzo 0,266 sekundy. Sędziowie dopatrzyli się zbyt szerokiego wyjazdu i anulowali ten czas. Po chwili udało mu się jednak poprawić wynik i ponownie awansował na 2. miejsce (+0,140).

Chwilę później Jorge Lorenzo pojechał jeszcze szybciej i zszedł poniżej 1:32. Hiszpan okrążenie toru Misano pojechał w 1:31.868. W końcówce do pierwszego rzędu wskoczył jeszcze Maverick Vinales. Zwycięzca wyścigu z Silverstone był wolniejszy od aktualnego mistrza świata o 0,513 sekundy. Dopiero na 4. miejscu kwalifikacje skończył Marc Marquez.

Kwalifikacje nie skończyły się dobrze dla Aleixa Espargaro, który zaliczył wypadek.

Wyniki kwalifikacji:

misano-kwali