Podsumowanie drugiego dnia testów w Australii: Maverick Vinales powrócił na pierwsze miejsce

Autor: | 16 lutego 2017

Maverick Vinales zakończył drugi dzień testów na torze Phillip Island z najlepszym czasem. 22-letni Hiszpan wyprzedził o prawie pół sekundy najszybszego wczoraj Marca Marqueza i zwycięzcę ubiegłorocznego wyścigu o GP Australii, Cala Crutchlowa.

Maverick Vinales potwierdza swoją doskonałą formę z testów w Walencji i Malezji. Nowy zawodnik Yamahy w stu procentach wykorzystuje możliwości M1-ki, potwierdzając przy tym swój ogromny talent. W czwartek już od samego początku narzucił niesamowite tempo, odskakując rywalom. Po godzinie od rozpoczęcia sesji Hiszpan wyjechał na tor i zrobił pod rząd trzy okrążenia poniżej 1:29. Najpierw 1:28,896, potem 1:28,927 i na końcu 1:28,847. Tego wyniku nie poprawił już nikt do zakończenia sesji. Vinales w ostatnich minutach próbował jeszcze pojechać szybciej, lecz zabrakło niewiele – 1:28,888 i 1:28,863.

Drugi czas dnia należał do Marca Marqueza. Zdobywca mistrzowskiego tytułu w porównaniu do wczoraj poprawił się o nieco ponad jedną dziesiątą sekundy. Wystarczyło do jednak tylko do zajęcia drugiego miejsca – 0,462 sekundy za Maverickiem Vinalesem. 23-latek swój najlepszy wyniki – 1:29,309 – uzyskał prawie w tym samym momencie, w którym nowy zawodnik Yamahy wykonywał najszybszy stint. Marquez próbował jeszcze się dzisiaj poprawić, lecz nie był w stanie pojechać szybciej, choć co prawda przejechał dużą liczbę okrążenia w tempie w okolicach 1:29,5. Zawodnik Hondy był także dzisiaj najbardziej zapracowany – pokonał aż 107 kółek.

Na trzecim miejscu dzień zakończył Cal Crutchlow. Brytyjczyk po raz kolejny pokazał, że tor Phillip Island bardzo odpowiada jego stylowi jazdy i Hondzie i dzisiaj był nieznacznie wolniejszy od Marca Marqueza. Zwycięzca październikowego wyścigu o GP Australii jako jeden z pierwszych zszedł dzisiaj poniżej bariery 1:30 i okrążenie toru przejechał w czasie 1:29,661. Z czasem udało mu się poprawić i ostatecznie uzyskał wynik 1:29,326.

Dobrą dyspozycję podczas zimowych testów potwierdził również Alvaro Bautista. Hiszpan już kolejny dzień jest w ścisłej czołówce i dzisiaj był najlepszym zawodnikiem Ducati. Reprezentant Aspara uzyskał czas 1:29,411, korzystając z zeszłorocznej specyfikacji motocykla i o 0,072 sekundy wyprzedził fabrycznego jeźdźca Andreę Dovizioso. Za Włochem znalazł się dzisiaj Aleix Espargaro, na którego Aprilii zamontowano elementy zastępujące zakazane skrzydełka. Na podobny ruch zdecydowało się Suzuki, wymyślając swój własny zamiennik. Najlepszym zawodnikiem zespołu był debiutujący w MotoGP Alex Rins – czas 1:29,802 dał mu 9. lokatę.

Pomiędzy Aleixem Espargaro i Alexem Rinsem znalazło się dwóch kierowców Yamahy. Siódmy był debiutant w królewskiej klasie Jonas Folger – 1:29,664, a tuż za nim obchodzący dzisiaj swoje 38. urodziny Valentino Rossi – 1:29,674. Z kolei czołową dziesiątkę zamknął Jack Miller. Sensacyjny zwycięzca ubiegłorocznego wyścigu na torze w Assen był ostatnim zawodnikiem, który zmieścił się w stracie poniżej 1 sekundy do Mavericka Vinalesa – 1:29,838.

Czwartek okazał się ciężkim dniem dla Daniego Pedrosy. Hiszpan zmaga się z infekcją gardła i na torze pojawił się dzisiaj dopiero na 3 godziny przed końcem sesji. W związku z tym przejechał tylko 40 okrążeń, a jego najlepszy czas 1:30,245 dał mu odległą 16. lokatę, tuż za Jorge Lorenzo. Trzykrotny mistrz świata kategorii MotoGP w dalszym ciągu nie może odnaleźć się na Ducati, do którego nie jest w stanie na razie dopasować swojego stylu jazdy.

Jutro ostatni dzień testów w Australii. Podsumowanie tej sesji znajdziecie na naszej stronie dopiero w godzinach wieczornych.

Pełne wyniki drugiego dnia testów na torze Phillip Island: