Podsumowanie piątkowych treningów na torze w Assen

Autor: | 23 czerwca 2017

W piątek rozpoczął się weekend wyścigowy na torze w Assen. Podczas porannej sesji treningowej najszybszy był Danilo Petrucci, natomiast po południu bezkonkurencyjny okazał się lider klasyfikacji generalnej Maverick Vinales. Biorąc pod uwagę, że prognozy pogody mówią o opadach deszczu w sobotę, dzisiejsze wyniki treningów mogą okazać się kluczowe w kontekście bezpośredniego udziału w drugiej części kwalifikacji.

Krótko po rozpoczęciu porannej sesji doszło do jej przerwania. Czerwone flagi pojawiły się zaraz po tym, gdy upadki zaliczyli Jorge Lorenzo oraz Jonas Folger. Powodem tych wywrotek był wyciekający olej z motocykla Andrei Dovizioso. Dopiero po uporządkowaniu toru i zapewnieniu bezpieczeństwa zawodnikom, sesja mogła być wznowiona. Do jej końca nie doszło już do żadnych incydentów.

Wyniki pierwszego treningu były dość zaskakujące. Pod koniec tej sesji wielu zawodników zdecydowało się na założenie świeżych opon, co przełożyło się na poprawę rezultatów. Najszybciej okrążenie toru Assen pokonał rano Danilo Petrucci. Włoch odnotował czas 1:34,680 i o 0,126 sekundy wyprzedził Johanna Zarco. Trzecia pozycja przypadła natomiast Calowi Crutchlowowi. Strata Brytyjczyka do zwycięzcy treningu wyniosła 0,142 sekundy. Kolejne trzy lokaty zajęli Włosi – Andrea Dovizioso, Valentino Rossi oraz Andrea Iannone.

Czołową dziesiątkę uzupełnili Dani Pedrosa, Jonas Folger, Jorge Lorenzo oraz Karel Abraham. Niespodziewanie gorsze lokaty zajęli Maverick Vinales i Marc Marquez. Hiszpanie nie zdecydowali się na założenie świeżych opon i tym samym nie poprawili swoich wcześniejszych rezultatów. Ostatecznie więc zajęli odpowiednio 12. i 13. miejsce.

Sesja popołudniowa wystartowała z kilkuminutowym opóźnieniem spowodowanym opadami deszczu. Gdy przestało padać, zawodnicy szybko zabrali się do pracy. Od razu większość z nich notowała lepsze wyniki niż o poranku. Bardzo dobre tempo od początku narzucili Jonas Folger i Marc Marquez. Wtedy znów na torze pojawiło się kilka kropel deszczu, przez co chwilowo zawodnicy wrócili do swoich garaży. Po szybkiej poprawie warunków świetne czasy zaczął notować Maverick Vinales, który zmienił Folgera na pozycji lidera. Słabo natomiast prezentowali się Andrea Dovizioso, Valentino Rossi, Johann Zarco czy też Jorge Lorenzo.

Na kilka minut przed zakończeniem drugiego treningu zawodnicy zdecydowali się na założenie świeżych miękkich opon i rozpoczęli walkę o jak najlepszy czas. Sugerując się niezbyt optymistycznymi prognozami pogody, nie chcieli poprawy rezultatów zostawiać na trzeci trening. Wówczas do czołówki wskoczyli Zarco oraz Dovizioso. Z kolei Vinales narzucił niesamowite tempo i uzyskał doskonały rezultat 1:31,130. Notując ten wynik, Hiszpan miał ponad pół sekundy przewagi nad rywalami. Dopiero później na 0,367 sekundy zbliżył się do niego Jonas Folger. Trzeci był Marc Marquez, lecz Hiszpan do swojego rodaka stracił 652 tysięczne.

Nowe opony pomogły również Valentino Rossiemu. 38-letni Włoch, po dość przeciętnych wcześniejszych okrążeniach, na swoim ostatnim „kółku” uzyskał czas 1:33,830, który zagwarantował mu szóstą lokatę. Walorów świeżego ogumienia nie wykorzystał z kolei Jorge Lorenzo. Hiszpan nie może odnaleźć się na motocyklu Ducati w panujących w Holandii warunkach. Trzykrotny mistrz świata MotoGP stracił do Vinalesa 1,393 sekundy i zajął odległą 14. pozycję.

Jeśli prognozy pogody okażą się prawdziwe i jutro w Holandii będzie padać, to w drugiej części kwalifikacji wystąpią Maverick Vinales, Jonas Folger, Marc Marquez, Andrea Dovizioso, Cal Crutchlow, Valentino Rossi, Danilo Petrucci, Johann Zarco, Alvaro Bautista oraz Dani Pedrosa.

Wyniki drugiego treningu:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *