Podsumowanie pierwszego dnia testów w Katarze: Andrea Dovizioso na czele

Autor: | 10 marca 2017

Andrea Dovizioso zakończył pierwszy dzień ostatniej tury przedsezonowych testów na szycie tabeli. Poza Włochem w czołowej trójce znaleźli się jeszcze Maverick Vinales oraz Cal Crutchlow.

W piątek w Katarze rozpoczął się ostatni trzydniowy sprawdzian przed zbliżającym się 69. sezonem Motocyklowych Mistrzostw Świata. Zawodnicy sesję zaczęli jeszcze za dnia, by skończyć ją pod osłoną nocy. Warunki były więc dokładnie takie same, jak będą podczas inauguracyjnego wyścigu, który odbędzie się 26 marca.

Jednym z charakterystycznych elementów toru Losail jest ponad kilometrowa prosta startowa. Od wielu lat bardzo silni są tutaj zawodnicy startujący na motocyklach Ducati. Dzisiejsza sesja potwierdziła ten fakt, gdyż najlepszy czas uzyskał Andrea Dovizioso. Włoch najszybsze swoje okrążenie przejechał w 1:54,818. To tylko o 8 tysięcznych wolniej niż podczas ubiegłorocznych testów i niespełna 3 dziesiąte gorzej niż rezultat Jorge Lorenzo z kwalifikacji.

W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze dwaj zawodnicy korzystający z motocykli Ducati. Czwarty ze stratą 0,794 sekundy był Karel Abraham z ekipy Aspara. Czech do swojej dyspozycji ma maszynę w specyfikacji sprzed dwóch lat. Piąte miejsce przypadło z kolei Jorge Lorenzo. Dla trzykrotnego mistrza świata MotoGP jest to dopiero pierwszy sezon w barwach fabrycznego włoskiego zespołu i testy są dla niego bardzo ważne w kontekście przyzwyczajenia do zupełnie nowej maszyny. Hiszpan był dzisiaj wolniejszy od swojego zespołowego kolegi o 0,797 sekundy.

Na drugim miejscu uplasował się dzisiaj natomiast Maverick Vinales. 22-latek również zmienił w tym sezonie swój zespół – z Suzuki przeszedł do Movistar Yamahy. Młody Hiszpan do tej pory spisuje się w testach znakomicie i każdą turę kończył z najlepszym czasem. Dzisiaj był jednak wolniejszy od Andrei Dovizioso o 0,360 sekundy, ale to on przejechał największą liczbę okrążeń – aż 60 (dzisiejszy lider miał ich tylko 36). Czołową trójkę uzupełnił Cal Crutchlow. Zwycięzca ubiegłorocznych wyścigów w Brnie oraz na Phillip Island miał już jednak znacznie pokaźniejszą stratę – 0,601 sekundy.

Szóste miejsce zajął dzisiaj debiutujący w MotoGP Jonas Folger. Niemiec startujący w barwach Yamahy Tech 3 osiągnął rezultat 1:55,640 i o 0,039 sekundy wyprzedził dziewięciokrotnego motocyklowego mistrza świata Valentino Rossiego. Partner Folgera – również debiutant – Johann Zarco był dziewiąty. Francuz uzyskał czas 1:55,704.

W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze Dani Pedrosa – ósmy czas 1:55,692 oraz Andrea Iannone – 1:55,751. Zawodnik Suzuki był również ostatnim, który stracił do Andrei Dovizioso mniej niż sekundy. Jedenasty Danilo Petrucci miał już stratę 1,011.

Ostatnie przedsezonowe testy nie były dobre dla zawodników KTM-a. Po raz kolejny notowali oni bardzo słabe czasy. Dzisiaj poza etatowymi kierowcami wystąpił również Mika Kallio. Najlepszy z nich był Pol Espargaro, który z czasem 1:56,665 zajął 19. pozycję. Stawkę 23 zawodników zamknął z kolei Bradley Smith – 1:58,754.

Czwartek nie był również udany dla obrońcy mistrzowskiego tytułu Marca Marqueza – 12. miejsce i czas 1:55,900. Hiszpan testował dzisiaj również nowe rozwiązanie aerodynamiczne, które ma zastąpić zabronione „skrzydełka”. 24-latek chwilę po pierwszym przejeździe z tym elementem upadł w ostatnim zakręcie. Drugą wywrotkę zaliczył natomiast w dwójce około godziny przed końcem sesji. W tym samym zakręcie, prawie w jednym momencie, upadli również Pol Espargaro, Alex Rins i Sam Lowes. Sędziowie postanowili wówczas wywiesić czerwoną flagę. Poza wspomnianą czwórką wypadki mieli także Andrea Iannone oraz Aleix Espargaro.

Pełne wyniki pierwszego dnia testów w Katarze: