Wspomnienie GP Katalonii 2009 – Bolesna lekcja dla Jorge Lorenzo

Autor: | 25 kwietnia 2017

Sezon 2009 był rokiem, który przeszedł do historii wyścigów motocyklowych za sprawą potyczek między Valentino Rossim a Jorge Lorenzo. Najbardziej zapamiętany został pojedynek z wyścigu o GP Katalonii, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych w królewskiej kategorii.

Wielu kibicom MotoGP źle kojarzy się tor pod Barceloną ze względu na zeszłoroczny śmiertelny wypadek Luisa Saloma. Ten przepiękny obiekt ma jednak w swojej ponad 20-letniej historii niesamowite pojedynki, chociażby właśnie wspomniany wyścig z sezonu 2009 i walkę o zwycięstwo między zawodnikami fabrycznej Yamahy. Każdy, kto interesuje się wyścigami motocyklowymi, na pewno słyszał o pojedynkach Valentino Rossiego z Jorge Lorenzo.

GP Katalonii było szóstą rundą sezonu. Liderem klasyfikacji generalnej po pięciu wyścigach był Jorge Lorenzo, który miał 5 punktów przewagi nad kolegą z zespołu, Valentino Rossim. Po dwóch wygranych zawodnik z Majorki był głównym faworytem do zwycięstwa również przed własną publicznością. Swoją formę potwierdził, wygrywając sobotnią sesję kwalifikacyjną. Pierwszy rząd uzupełnili Rossi i Casey Stoner.

W niedzielne popołudnie punktualnie o godz. 14 ruszył wyścig klasy MotoGP. Pierwsze okrążenia pokazały, że walka o zwycięstwo rozstrzygnie się pomiędzy zawodnikami fabrycznej Yamahy. Rossi i Lorenzo stopniowo powiększali dystans nad resztą stawki, a po wywalczeniu bezpiecznej przewagi Włoch z Hiszpanem zaczęli toczyć wspaniały pojedynek o zwycięstwo. Niektóre manewry były w miejscach na torze, w których większość zawodników nie odważyłaby się atakować pozycji. Walka „Doktora” z „Por Fuerą” była jednak jak najbardziej czysta. Na dalszych pozycjach trwał również pojedynek o miejsce na najniższym stopniu podium pomiędzy Caseyem Stonerem i Andreą Dovizioso.

Na cztery okrążenia przed końcem liderem wyścigu był Valentino Rossi. Zawodnik z numerem 99 nie chciał wyprzedzać bardziej utytułowanego kolegi, ponieważ jadąc za Włochem, mógł podpatrywać linię przejazdu swojego zespołowego partnera. Hiszpan spróbował ataku na przedostatnim okrążeniu, ale natychmiastowo jego manewr wyprzedzania na prostej startowej spotkał się ze skuteczną kontrą 30-letniego wówczas Włocha. Lorenzo powtórzył ten atak na ostatnim kółku, nie zostawiając miejsca na odzyskanie pozycji Rossiemu. Valentino miał tę przewagę na ostatnim okrążeniu, że jechał za Jorge i mógł sobie przygotować ostateczny manewr wyprzedzania, natomiast Lorenzo mógł czekać na ruch starszego rywala. Zawodnik z Tavulii przypuścił „zabójczy” atak na bohatera lokalnej publiczności w ostatnim zakręcie i ostatecznie wygrał wyścig z przewagą 0,095 sekundy. Na podium do kierowców Yamahy dołączył zawodnik Ducati, Casey Stoner. Poniżej możecie zobaczyć skrót GP Katalonii sprzed 8 lat.

https://www.youtube.com/watch?v=FNJtvDTXTAc

Po wyścigu Lorenzo był wyraźnie rozczarowany drugą lokatą na mecie. Dla Rossiego było to już 99. zwycięstwo w motocyklowych mistrzostwach świata. Włoch po kilku latach przyznał, że to była jego najpiękniejsza wygrana w historii. Można powiedzieć, że GP Katalonii rozpoczęło wieloletnią walkę #99 z #46. Niemniej przegrana zawodnika z Majorki po fantastycznym pojedynku podcięła mu „skrzydła” w dalszej części sezonu. Tytuł trafił w ręce Rossiego, natomiast Jorge musiał się zadowolić drugim miejscem w tabeli.

Wydaje się jednak, że długo będzie nam dane poczekać na kolejne pojedynki tych dwóch  zawodników. Przypomnijmy, że w tym roku Jorge Lorenzo przeszedł z mistrzowskiej Yamahy do niezbyt konkurencyjnego Ducati. 30-latek nie może jak na razie zaliczyć obecnego sezonu do udanych. Hiszpan z dorobkiem 12 „oczek” zajmuje trzynaste miejsce w „generalce”. Liderem mistrzostw po GP Ameryk został natomiast Valentino Rossi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *