Wypowiedzi motocyklistów po dzisiejszych kwalifikacjach

Autor: | 7 maja 2016

Co mieli do powiedzenia czołowi zawodnicy dzisiejszych kwalifikacji na torze w Le Mans? Zapraszamy do lektury.

Jorge Lorenzo (P1): Od początku weekendu, wszystko idzie zgodnie z planem. Już w piątek znaleźliśmy dobre ustawienia. W czwartej sesji treningowej jechałem na używanych oponach. Nie spodziewałem się, że pojadę tak szybko w kwalifikacjach, ale czasami wydaje ci się, że nie pojechałeś aż tak szybko jak pokazuje czas na ekranie. Jestem zadowolony z pole position, to moje pierwsze w Le Mans, a także z rekordu okrążenia na tym torze i pracy mojego zespołu. Wykonali kawał dobrej roboty.

Marc Marquez (P2): Udało mi się pokonać dziś dobre okrążenie, ale nie było ono perfekcyjne. Na początku na nowej oponie ciężko było znaleźć takie samo czucie jakie miałem na zużytych oponach i motocykl nie jechał płynnie kiedy starałem się naciskać. Pod koniec zmieniłem mój styl jazdy i ustaliłem dwa ładne okrążenia, które pomogły mi spełnić mój główny cel jakim był pierwszy rząd. Myślę, że moje tempo nie jest złe, a w ostatnim treningu czułem się komfortowo chociaż nadal nie jestem tak szybki jak Jorge. Zobaczymy jaka będzie jutro pogoda i temperatura toru w trakcie wyścigu. Postaramy się wykonać wszystko jak najlepiej.

Andrea Iannone (P3): To nie była łatwa sesja kwalifikacyjna i chociaż cieszę się z pierwszego rzędu to nie jestem do końca zadowolony, ponieważ byłem przekonany, że mogłem uzyskać drugą pozycję. W każdym razie, patrząc na to jak było, jechaliśmy ryzykując utratę trzeciej lokaty i na szczęście mój czas na pierwszej oponie był wystarczający, aby zachować pierwszy rząd. Jestem przekonany, że na drugiej oponie mógłbym poprawić się o kilka dziesiątych sekundy, ale na drugim wyjeździe miałem niestety problem z moim motocyklem. W każdym razie jestem zadowolony, gdyż udało nam się uzyskać pozytywny rezultat i chciałem podziękować chłopakom z zespołu, którzy wykonali świetną pracę po Jerez.

Pol Espargaro (P4): Jestem bardzo zadowolony z drugiego rzędu. Ostatni raz tak wysoko w kwalifikacjach byłem w Aragonii w poprzednim sezonie. Nasze tempo wyścigowe jest obiecujące, to ważne, ponieważ jest to nasza domowa runda i chcemy się pokazać z jak najlepszej strony. Bardzo dobrze czuję się na oponach Michelin, ponieważ odpowiadają mojemu stylowi jazdy. Dzisiejszy wynik dodał mi pewności siebie. Niewiele straciliśmy do pierwszego rzędu. Postaram się jutro uzyskać jak najlepszy rezultat i liczę na wsparcie ze strony francuskich kibiców.

Andrea Dovizioso (P5): Jestem zadowolony z tego jak przebiegł dzisiejszy dzień. Po południu byliśmy w stanie poprawić moje czucie motocykla przez kolejny mały krok naprzód i choć nadal trochę nam brakuje wyścigowego tempa, to jutro powinienem walczyć o podium. Szkoda, że nie udało mi się dostać do pierwszego rzędu w kwalifikacjach, ale niestety podczas mojej ostatniej próby wyjechałem za daleko w zakręcie numer 12. W momencie kiedy zmieniałem bieg motocykl nagle zareagował. Teraz musimy postarać się zrozumieć co było tego przyczyną.

Bradley Smith (P6): Szósta pozycja na starcie to wszystko na co nas było dzisiaj stać. Zrobiliśmy duży krok naprzód, jeśli chodzi o rozwój motocykla. Czułem się bardzo komfortowo na motocyklu. Z każdym okrążeniem było coraz lepiej. Jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ jesteśmy blisko Ducati i jutro możemy powalczyć z nimi o podium. Zespół wykonał kawał dobrej roboty. Nasza cierpliwość została w końcu wynagrodzona. Jestem gotowy do wyścigu. To będzie wielka bitwa mam nadzieję, że o podium.

Valentino Rossi (P7): Niestety podczas kwalifikacji popełniłem dużo błędów. Pod koniec sesji utknąłem w korku i straciłem szansę na poprawienie czasu. Mieliśmy różne strategie, ale jestem pewny, że byłem w stanie poprawić czas i wskoczyć do pierwszej piątki kwalifikacji. Wiem, że jesteśmy konkurencyjni jeśli chodzi o tempo wyścigowe. Rozpoczniemy wyścig z trzeciego rzędu. Jeśli chcemy osiągnąć jutro dobry wynik musimy zyskać kilka pozycji na starcie. Jeśli to się uda, to wyścig będzie dobry.

Maverick Vinales (P8): To były bardzo trudne kwalifikacje. Nie jestem zadowolony z mojej pozycji, ale przede wszystkim jestem rozczarowany brakiem czucia motocykla. Szczerze mówiąc, jest to coś, czego nie potrafię wyjaśnić. W Jerez znaleźliśmy dobre rozwiązania, a tutaj one nie wydają się działać. Ciągle brakuje nam ustawieniem, nie wykorzystujemy w 100 procentach motocykla, a szkoda. Rozmawiałem z moimi technikami i mają oni już kilka pomysłów. Będziemy rozmawiać dalej wieczorem i mam nadzieję, że znajdą dobry set-up na jutrzejszy poranek. Wyścig będzie trudny. Musimy znaleźć odpowiednie ustawienia, bo inaczej ciężko będzie o dobry wynik.

Cal Crutchlow (P9): Dzisiaj był lepszy dzień i czułem się całkiem dobrze podczas FP3 i FP4. Motocykl spisywał się dobrze i nasze tempo nie było złe, ale kiedy przyszły kwalifikacje, pojawiły się potężne wibracje z przodem. Starałem się wcześniej hamować i przejeżdżać szybciej przez zakręt, więc w końcu jesteśmy na 9. pozycji, tylko ze względu na pechową zmianę opon. Jutro będzie bitwa, ponieważ jest wielu zawodników w podobnym tempie. Jestem tym podekscytowany, bo jeżdżę dobrym motocyklem i czuję się w dobrej kondycji. Jest lepiej, niż to wygląda.

Danilo Petrucci (P10): Szczerze, nie spodziewałem się, że będę w pierwszej dziesiątce. Mój wypadek w kwalifikacjach był moim błędem. Za wszelką cenę, chciałem się podciągnąć za Marquezem i przesadziłem. Jutro muszę być ostrożny przez pierwsze pięć, sześć okrążeń. Muszę zachować spokój, aby nie zaliczyć wywrotki, jak to miało miejsce dzisiaj. Bardzo mi brakowało jazdy na motocyklu MotoGP, dlatego cieszę się, że tu jestem. Jestem bardzo zadowolony z mojego zespołu i równocześnie dumny.

Dani Pedrosa (P11): Cóż oczywiście jestem rozczarowany z dzisiejszego wyniku, to moje najgorsze kwalifikacje w tym roku. Nie ma tutaj zbyt wiele do powiedzenia. Straciłem przód i rozbiłem się na moim pierwszym motocyklu, przez co nie mogłem dokończyć mojego drugiego okrążenia. Na drugiej maszynie nie miałem takiego samego czucia i nie byłem w stanie poprawić mojego czasu. W każdym razie moje tempo wyścigowe nie jest najlepsze, ale też nie najgorsze, więc jutro postaramy się dokonać właściwego doboru opon i dobrze rozpocząć wyścig.

Aleix Espargaro (P12): Mocno cierpimy i szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się tego. Niestety, dzisiaj rano zaliczyłem upadek, był to całkowicie mój błąd i zabrał nam sporo cennego czasu. Musiałem przechodzić przez Q1 i ostatecznie mam czwarty rząd. To sprawia, że wyścig będzie trudny. Dobrą sprawą jest to, że jeśli nawet nie spisaliśmy się na pojedynczym okrążeniu, to dokonaliśmy ważnych poprawek w naszym tempie. Jeśli uda mi się wykonać dobry start myślę, że możemy mieć jakieś szanse na poprawę i zyskanie dobrej pozycji.