Fot. Audi Sport TT Cup


Intensywna zima Gosi Rdest

Autor: | 24 listopada 2019

Gosia Rdest ogłosiła, że zimę spędzi w Indiach. Polka będzie ścigać się w serii wyścigowej X1 Racing League i współpracować z Vitantonio Liuzzim. Ponadto, kilka dni temu Gosia wraz z Kajetanem Kajetanowiczem, Kubą Przygońskim i Natalią Kowalską odbyła spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą, a tematem rozmów w Pałacu Prezydenckim miała być przyszłość polskiego motorsportu. 

Gosia Rdest kilka miesięcy temu ukończyła sezon W Series, serii wyścigowej dla kierowców płci żeńskiej. Polka zajęła 14. pozycję na koniec sezonu, w związku z czym nie otrzymała automatycznego miejsca w stawce tej serii na kolejną kampanię. Jeżeli chciała kontynuować swoją karierę w W Series, musiała przejść przez szereg eliminacji i testów, które wyłaniają zawodniczki na nowy sezon. Tak się jednak nie stało, mimo że Gosia po zakończeniu zmagań w W Series przyznała, że z wielką chęcią wróci do koleżanek po fachu w następnym roku.

W międzyczasie Polka wzięła udział w pucharze Alpine Europe Cup na torze Paul Ricard. W bieżącym roku Rdest wystąpiła również w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju oraz wyścigu aut GT3. Dobiegający końca rok był dla niej pełen nowych wrażeń i doświadczeń za kierownicą samochodów i bolidów.

W ostatnich dniach w życiu Gosi, zarówno wyścigowym jak i osobistym, działo się wiele. Polka poinformowała, że jej sezon wyścigowy jeszcze się nie skończył – listopad i grudzień spędzi w Indiach. 26-latka z Żyrardowa weźmie udział w hinduskiej serii X1 Racing League.

X1 Racing League liczy sześć zespołów wyścigowych w stawce. Wszystkie ekipy reprezentują konkretną metropolię w Indiach. Bolid wykorzystywany w wyścigach tej serii single-seaterów to zmodyfikowany model o nazwie Mygale FB02. Sezon wyścigowy X1 Racing liczy dwie rundy i łącznie osiem wyścigów – na torach Buddh International oraz Madras Motor Race Track.

Format weekendu wyścigowego liczy dwa dni – jednego odbywają się kwalifikacje i wyścig, nazajutrz zaś druga czasówka i aż trzy wyścigi. Czwarty wyścig, w niedzielę, ma dość nietypowy charakter – kierowcy w danym zespole zmieniają się w kokpicie.

Każdy team składa się z pięciu kierowców. Gosia Rdest będzie reprezentować barwy Black Birds Hyderabad. Polka będzie ścigać się u boku byłego kierowcy Formuły 1 Vitantonio Liuzziego, a także trzech hindusów – Arjuna Narendrana (mistrz ITC), Akhila Rabindry (kierowcy europejskiej serii GT4) oraz Aninditha Reddy’ego – mistrza serii JK FB 02.

W X1 Racing League wystąpi wielu kierowców ze znanymi nazwiskami i przeszłością w Formule 1 lub innych elitarnych seriach wyścigowych. Zespół Super Speed Chennai będą reprezentować m.in. były kierowca królowej motorsportu czy japońskiej Super Formuły Narain Karthikeyan, a także zawodniczka W Series i serii Jaguar I-Pace Trophy, Alice Powell. Barw ekipy DG Racing będzie bronić Alex Yoong, który przed laty bez sukcesów ścigał się w F1. W X1 Racing będziemy mogli także ujrzeć Arjuna Mainiego, kierowcę F2 i wyścigów długodystansowych, czy Mathiasa Laudę, syna Nikiego, mającego w swoim dorobku występy w 24-godzinnych wyścigach na torach Le Mans i Nürburgring.

Rdest miała już okazję jeździć po Buddh International Circuit w 2014 roku. Wówczas stanęła nawet na podium, gościnnie biorąc udział w Volkswagen Polo R Cup. Polka przyznała, że możliwość startów w X1 Racing przyszła dość nieoczekiwanie, a aby lepiej przygotować się do panującego w Indiach klimatu, zaczęła chodzić na saunę.

Ostatnie dni były dla Gosi niezwykle intensywne. 26-latka przygotowywała się do wylotu do Indii, a w międzyczasie gościła w Pałacu Prezydenckim. Wraz z Kajetanem Kajetanowiczem, zawodnikiem zaplecza WRC, Kubą Przygońskim, odnoszącym sukcesy w Dakarze, oraz koleżanką po fachu Natalią Kowalską spotkała się z Prezydentem Rzeczypospolitej Polski, Andrzejem Dudą, by porozmawiać o przyszłości motorsportu w kraju. Rdest nie kryła radości z faktu, że Prezydent jest zainteresowany rozwojem tej kategorii oraz wspieraniem młodych kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *