Fot. Toyota Gazoo Racing


Sezon WEC zagrożony – dwa wyścigi odwołane, niepewny los 24-godzinnej rywalizacji Le Mans

Autor: | 16 marca 2020

Promotor WEC poinformował o odwołaniu 1000 mil Sebring oraz przełożeniu 6 Hours of Spa na nieznany termin. Powodem tych decyzji jest rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa. Nadal nie wiadomo, czy w pierwotnym terminie dojdzie do skutku kultowy wyścig Le Mans, co jednocześnie oznacza, że trwający sezon Długodystansowych Mistrzostw Świata jest zagrożony. 

W nadchodzący weekend w amerykańskim Sebring miała odbyć się wspólna runda WEC i IMSA – 1000 mil pierwszego cyklu i 12 godzin drugiej kategorii wyścigowej. Po tym, jak prezydent Donald Trump wprowadził zakaz podróżowania osób z Europy do Stanów Zjednoczonych w obawie o rozprzestrzenianie pandemii koronawirusa, władze mistrzostw świata z ramienia FIA podjęły decyzję o całkowitym odwołaniu szóstej rundy sezonu 2019/20. Natomiast włodarze serii WeatherTech SportsCar Championship przełożyli drugą rundę swojego cyklu na listopad.

Z kolei dzisiaj włodarze WEC ogłosili odwołanie 6-godzinnego wyścigu na Spa-Franchorchamps z pierwotnego terminu (23 kwietnia). Przedostatni wyścig sezonu 2019/20 ma odbyć się kiedy indziej i organizator serii, FIA oraz władze legendarnego toru pracują nad znalezieniem nowej daty rozegrania długodystansowej rywalizacji.

– Ta decyzja była jedyną odpowiedzialną opcją, jaką można było podjąć. Zdrowie i dobro naszych uczestników, kibiców oraz członków padoku musi pozostać naszym priorytetem. Pracujemy nad alternatywną datą 6-godzinnego wyścigu i poinformujemy o tym najszybciej jak to możliwe – czytamy w oświadczeniu WEC, cytując szefa mistrzostw – Gerarda Neveu.

Kolejnym, a zarazem ostatnim przystankiem w obecnym cyklu Długodystansowych Mistrzostw Świata jest 24-godzinny wyścig Le Mans, jednak nie można być pewnym, że zaplanowana na 13-14 czerwca rywalizacja odbędzie się zgodnie z planem. We Francji odnotowano bowiem blisko pięć tysięcy zakażonych koronawirusem, a liczba zgonów na tę chorobę w tym kraju przekroczyła sto. Władze państwowe zakazały organizowania imprez masowych, a także nakazały zamknięcia miejsc użyteczności publicznej. Decyzja dotycząca losu tegorocznej edycji wyścigu w Sarthe ma zostać podjęta do 15. kwietnia.

Jeżeli sezon 2019/20 Długodystansowych Mistrzostw Świata ma zostać uznany, musi odbyć się co najmniej sześć wyścigów łącznie z 24-godzinną rywalizacją Le Mans. Do tej pory rozegranych zostało pięć rund.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *