WRX: Solberg w Volkswagenie

Autor: | 16 stycznia 2017

Petter Solberg to rallycrossowy mistrz świata z sezonów 2014 i 2015. W tym roku będzie liderem szwedzkiego zespołu Volkswagena w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata. Jego partnerem zostanie Johan Kristoffersson, czyli aktualny wicemistrz świata.

Solberg już od dłuższego czasu wspominał, że szykuje się na zmianę samochodu, by być bardziej konkurencyjnym. Dużo mówiło się o Mercedesie i Hyundaiu, lecz finalnie wybór padł na Volkswagena. Fabrycznie zbudowane Polo RX będzie obsługiwać zespół Solberga – PSRX, współpracując z VW Motorsport. Sponsorskie wsparcie zapewnią Monster Energy i VW Sweden.

– Właśnie o tym marzyłem. Ciężko pracowaliśmy nad tym kontraktem. Zabrało mi trochę czasu, żeby to osiągnąć, ale mocno wierzę, że teraz będziemy dużą siłą w mistrzostwach świata. Widzieliśmy, co potrafi Volkswagen motorsporcie. Popatrzymy tylko na dominację w Dakarze czy w WRC. Współpraca z nimi w rallycrossie jest czymś niesamowitym – powiedział Petter Solberg.

Głównym celem Pettera będzie mistrzostwo świata producentów.

– Mamy wyjątkowo mocny team. Johan poprowadzi drugi samochód. To naprawdę szybki kierowca z niesamowitym potencjałem. Byłby to dla mnie niezwykły zaszczyt, gdybym sięgnął po koronę producentów jako właściciel zespołu. To naprawdę byłoby spełnienie marzeń – dodał Norweg.

Dyrektor VW Motorsport, Sven Smeets przyznał, że skoncentrowanie się na rallycrossie łączy się z przyszłymi celami firmy.

– Od pewnego czasu bardzo dokładnie przyglądamy się rallycrossowi. Jak wiadomo, współpracujemy już z zespołem Andrettiego w Global Rallycross Championship, gdzie w ubiegłym roku zdobyliśmy mistrzostwo kierowców i producentów, zamierzaliśmy jednak bardziej zaangażować się w Rallycrossowe Mistrzostwa Świata 2017. Możemy tego dokonać współpracując z Petterem i VW Sweden. Petter zajmie się prowadzeniem zespołu, a my zapewnimy techniczne wsparcie. Zbudujemy samochody i nasi technicy będą obecni na zawodach, ale finansowanie całej operacji, sprawy sponsorskie spadną na Pettera i VW Sweden – powiedział Belg w rozmowie z Autosportem.