Fot. Hyundai Motorsport / Facebook


Andreas Mikkelsen w Hyundaiu do 2019 roku

Autor: | 29 września 2017

Andreas Mikkelsen podpisał kontrakt z ekipą Hyundai Motorsport, która związuje Norwega z tym zespołem na następne dwa sezony Rajdowych Mistrzostw Świata.

Ostatni rok był bardzo aktywny dla Andreasa. Po wycofaniu się Volkswagena z cyklu, nie mógł znaleźć stałego miejsca. Zaliczył kilka rund ze Skodą w WRC-2, później Na Sardynii, w Polsce i Niemczech rywalizował dla Citroena aucie WRC. Wydawało się, że pozostanie we francuskim teamie, ale wtedy zgłosił się do niego Hyundai.

Ekipa z Alzenau ma zamiar walczyć o mistrzostwo świata wśród producentów i uznano, że pomoc Mikkelsena będzie niezbędna. Według początkowych planów Norweg miał jeździć do końca sezonu, a potem miało się okazać czy współpraca będzie przedłużona. Jednak już przed pierwszym jego startem w Hiszpanii, gdzie zastąpi Haydena Paddona, zespół podjął decyzję, że to jest ten kierowca, który będzie idealnym uzupełnieniem składu.

Zadanie Hyundaia w tym sezonie będzie trudne, bowiem M-Sport ma sporą przewagę nad tym zespołem, wynoszącą 64 punkty. Kierowcy brytyjskiej ekipy, czyli Sebastien Ogier, Ott Tanak i Elfyn Evans są w wysokiej formie, więc trudno sobie wyobrazić zmianę na pierwszej pozycji w tej klasyfikacji. Andreas też zapewne będzie miał pomóc Thierry’emu Neuville’owi, który traci do liderującego wśród kierowców Ogiera 17 punktów, ale również może przeszkodzić Belgowi, odbierając mu punkty.

Podpisanie umowy z Mikkelsenem oznacza, że komplikuje się sytuacja Daniego Sordo i Haydena Paddona. Począwszy od przyszłotygodniowego Rajdu Katalonii będą się oni dzielić trzecim samochodem, w zależności od specyfiki rundy mistrzostw świata.

– Jestem zachwycony, że Hyundai zaoferował mi możliwość powrotu z pełnym programem w sezonach 2018 i 2019. Nawet przed moim pierwszym rajdem, czuję się bardzo pewnie. Jest dla mnie jasne, że dołączyłem do teamu światowej klasy, który ma realne szanse na mistrzostwo świata wśród kierowców i producentów. Cieszę się, że będę mógł pomóc osiągać te cele, począwszy od przyszłorocznego Rajdu Monte Carlo. Chcę, by moja obecność w walce o tytuł kierowców była odczuwalna – powiedział Mikkelsen.

– Andreas jest jednym z tych kierowców, którzy bardzo szybko wkomponowują się w zespół. Kilka razy odwiedzał fabrykę w Alzenau. W tym czasie jego determinacja i profesjonalizm zdecydowanie się wybijały. Cieszymy się, że będziemy go mieli w zespole na kolejne dwa sezony. Już testował i20 Coupe WRC i dostarczył nam wielu pozytywnych i użytecznych danych. Jeździł też wersją R5, dzięki czemu mógł się zaangażować we wszystkie obszary naszego teamu. Nie możemy się doczekać, by zobaczyć go w akcji jako kierowcę Hyundai Motorsport. To tyczy się zarówno trzech ostatnich rund sezonu, jak i późniejszych startów – dodał szef ekipy, Michel Nandan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *