Fot. Hyundai Motorsport


Arktyczny Rajd Finlandii: Tanak pewnym liderem, błąd Ogiera

Autor: | 27 lutego 2021

Ott Tanak/Martin Jarveoja (Hyundai) prowadzą w Arktycznym Rajdzie Finlandii. Estończycy mają sporą przewagę nad Kalle Rovanperą/Jonne Halttunenem (Toyota) oraz nad Thierrym Neuvillem/Nicolasem Gilsoulem (Hyundai).

Pogoda w Laponii jest niezmienna. Mamy kilka stopni mrozu oraz opady śniegu.

Nie wszystkie załogi królewskiej klasy ukończyły dzisiejszy etap. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota) jechali dobrze i starali się odrabiać straty, lecz 200 metrów przed końcem ostatniego oesu kierowca popełnił błąd i utknął w zaspie śnieżnej. Już wcześniej Francuz sygnalizował, że ma bardzo zużyte opony, więc być może ten czynnik był decydujący. Nie ukończył rywalizacji, więc punkty będzie mógł zdobyć jedynie poprzez Power Stage. Lorenzo Bertelli/Simone Scattolin (M-Sport-Ford) również utknęli w zaspie na OS3. Natomiast Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais (Hyundai) musieli wycofać się z uwagi na awarię silnika.

Tanak utrzymuje ponad 20-sekundowe prowadzenie i pewnie zmierza po wygraną w zimowej imprezie. Drugi Rovanpera jedzie świetnie i jutro może zostać najmłodszym w historii liderem mistrzostw świata. Nie będzie to jednak łatwe, ponieważ Neuville przyspieszył pod koniec dnia i ma tylko 1,8 sekundy straty do Kalle. To oznacza, że jutro Belg powalczy o to, by Hyundai uzyskał dublet w ten weekend.

Wczoraj bardzo dobrze jechali Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai), ale dziś już ich tempo odbiega od czołówki i właściwie nie mają szans na podium. Bardziej muszą oglądać się za siebie, bowiem Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota) tracą do nich już tylko 10 sekund. Wydaje się, że Walijczyk jutro powinien dogonić Irlandczyka. Ponad 20 sekund dalej jadą Oliver Solberg/Sebastian Marshall (Hyundai). Norweg pokazuje, że jeśli debiutować w królewskiej kategorii, to właśnie w takim stylu. Jest bardzo szybki i choć znów się obrócił i stracił dziesięć sekund, to ma imponujące tempo. Niecałe osiem sekund za nim są Takamoto Katsuta/Daniel Barritt (Toyota). Na ósme miejsce spadli Teemu Suninen/Mikko Markkula (M-Sport-Ford), którzy dziś nie mieli zbyt dobrego tempa. Ponad minutę za nimi są ich koledzy zespołowi Gus Greensmith/Elliott Edmondson (M-Sport-Ford). Kierowca z Wielkiej Brytanii znów jedzie źle i wolno. Widać dużą różnicę w zbieraniu doświadczenia między nim, a Solbergiem. Dziesiątkę zamykają liderzy WRC-2 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Volkswagen). Janne Tuohino/Reeta Hamalainen (M-Sport-Ford) jest trzynasty.

W WRC-2 lideruje Lappi przed Andreasem Mikkelsenem/Olą Floene (Skoda) i Nikołajem Griazinem/Konstantinem Aleksandrowem (Volkswagen). W WRC-3 prowadzą Teemu Asunmaa/Marko Salminen (Skoda), a dalej są Egon Kaur/Silver Simm (Volkswagen) i Eerik Pietarinen/Antti Linnaketo (Skoda). Michał Sołowow/Maciej Baran (Citroen) zajmują dziewiąte miejsce, a Adrien Chwietczuk/Jarosław Baran (Skoda) trzynaste.

Finałowy etap rajdu rozpocznie się odcinkiem Aittajarvi o godzinie 9:08.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *