Fot. Hyundai Motorsport


Arktyczny Rajd Finlandii: Tanak pewnym liderem na śniegu

Autor: | 26 lutego 2021

Ott Tanak/Martin Jarveoja (Hyundai) pewnie prowadzą w klasyfikacji zimowego Arktycznego Rajdu Finlandii. Drudzy są debiutujący w tym sezonie Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai), a trójkę zamykają Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen (Toyota). 

Zgodnie z oczekiwaniami mieliśmy kilka stopni mrozu i opady śniegu. To sprawiało, że wreszcie zimowy rajd spełniał swoją rolę. Z tego też powodu nie mamy już Szwecji w kalendarzu, ponieważ w Skandynawii brakowało zimowej aury w ostatnich sezonach. Śnieg był świeży, więc kolejność przejazdów była niesamowicie istotna.

Tanak wygrał dwa dzisiejsze odcinki specjalne i zdecydowanie prowadzi w drugiej rundzie tego sezonu. Breen zalicza pierwszy występ w tym roku i również dobrze zaczął imprezę. Trzeci Rovanpera w zeszłym roku jechał w Rovaniemi, kiedy nie była to jeszcze runda WRC, więc miał już doświadczenie na tych trasach. Kalle jechał dobrze, ale wyraźnie było widać, że Hyundaie na razie są mocniejsze, lecz zostało jeszcze sporo czasu do końca rajdu.

Dalej mieliśmy Thierry’ego Neuville’a/Martijna Wydaeghe (Hyundai). Im trochę zabrakło prędkości w porównaniu z zespołowymi kolegami, ale na pewno nie był to zły początek imprezy. Niewiele ponad dwie sekundy tracą do nich Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota). Dobrze rywalizację zaczęli Teemu Suninen/Mikko Markkula (M-Sport-Ford), którzy w Monte Carlo zaliczyli poważny falstart. Nadspodziewanie dobrze radzili sobie Takamoto Katsuta/Daniel Barritt (Toyota). Dysponowali oni naprawdę solidnym rytmem.

Niespodziewanie na ósmym miejscu są Oliver Solberg/Sebastian Marshall (Hyundai). 19-letni Norweg debiutuje w królewskiej kategorii, a dodatkowo u jego stałego pilota Aarona Johnstona zdiagnozowano covid-19, więc szybko Oliver musiał zmienić partnera na prawym fotelu. Co prawda później Brytyjczyk miał już negatywne wyniki testów, lecz przepisy FIA sprawiają, że nie mógł wziąć udziału w rywalizacji. Solberg pokazał bardzo dobre tempo, a mogło być jeszcze lepiej, bowiem na OS1 musiał cofać i stracił przez to przynajmniej 10 sekund. Nastolatek jednak jest świadomy tego, że przyjechał tutaj się uczyć i na razie wygląda to więcej niż dobrze. Dopiero dziewiąci są Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota). Francuzi otwierają trasę i tracą na tym ogromnie dużo czasu. Dziesiątkę zamknęli Gus Greensmith/Elliott Edmondson (M-Sport-Ford).

16. miejsce zajmują Lorenzo Bertelli/Simone Scattolin (M-Sport-Ford), 21. Janne Tuohino/Reeta Hamalainen (M-Sport-Ford), a dopiero 33. pozycję mają Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais (Hyundai). Zaczęli dobrze, ale na OS2 musieli zmieniać koło.

W WRC-2 liderują Esapekka Lappi/Janne Ferm (Volkswagen) przed Nikołajem Griazinem/Konstantinem Aleksandrowem (Volkswagen) oraz Andreasem Mikkelsenem/Olą Floene (Skoda). W WRC-3 prowadzą Emil Lindholm/Mikael Korhonen przed Teemu Asunmaą/Marko Salminenem (obie załogi Skoda) i Egonem Kaurem/Silveem Simmem (Volkswagen). Michał Sołowow/Maciej Baran (Citroen) zajmują 13. lokatę, a Adrian Chwietczuk/Jarosław Baran (Skoda) 18.

Jutrzejszy etap rozpocznie się odcinkiem Mustalampi o godzinie 8:08 polskiego czasu.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *