Autohebdo: Ford przygotowuje się do powrotu

Autor: | 8 listopada 2017

Bardzo ciekawe informacje podał francuski serwis Autohebdo. Zdaniem dziennikarzy, Ford czyni przygotowania, by powrócić do Rajdowych Mistrzostw Świata.

Amerykański koncern miał zintensyfikować swoje działania dzięki świetnej postawie M-Sportu w tym sezonie. Podobno to zachęciło Forda do rozmów z brytyjską ekipą. Byłby to przełom dla zespołu Malcolma Wilsona, bowiem powrót fabryki zatrzymałby Sebastiena Ogier, który jest kluczem do sukcesów teamu. Wtedy nieaktualną opcją byłby transfer Francuza do Citroena, bowiem w M-Sporcie czuje się jak w domu.

Szef ekipy informował, że w tym tygodniu odbędą się bardzo ważne rozmowy dla przyszłości M-Sportu, ale zapowiedział, że raczej nie będzie żadnych komunikatów przed Rajdem Australii, który rozpocznie się za tydzień. Z kolei Ogier liczy, że do tej imprezy będzie mógł ogłosić, gdzie będzie jeździł w sezonie 2018.

Można domyślać się, że chodzi właśnie o spotkanie z przedstawicielami Forda. Sprawa nabrała tempa po zmianie na stanowisku dyrektora Ford Performance, bowiem Dave’a Pericaka zastąpił Mark Rushbrook, który jest fanem rajdów i to on stoi za pomysłem powrotu. Ponadto postanowiono zatrzymać i anulować program firmy w mistrzostwach świata w rallycrossie.

Co prawda, Amerykanie wspierają M-Sport, między innymi budując jednostki napędowe do rajdówek, ale to nie wystarczy. Malcolm nie ma budżetu na odpowiednią ilość testów i na rozwój samochodu. Dlatego potrzebne są pieniądze Forda, by móc w pełni rywalizować z fabrycznymi teamami. Jeśli będą pieniądze i do tego zostanie Ogier, to znów Fiesty mogą królować.

Ford wstąpił do WRC w 1978 roku i z wyjątkiem sezonów 1980-1984 był obecny jako zespół do kampanii 2012. Wtedy postanowiono oddać team w ręce M-Sportu, więc fabrykę zastąpił ekipa prywatna. Była to naturalna decyzja, bowiem Wilson zarządzał zespołem, więc przekazanie było bardzo naturalne. W całej historii Ford tylko dwa razy sięgał po mistrzostwa wśród producentów, a stało się to w latach 2006 i 2007. Natomiast żadna załoga nie zdobyła tytułu indywidualnego, więc M-Sport już zrobił więcej, gdyż w tym sezonie zespołowym mistrzem został brytyjski prywatny team, a indywidualnie Sebastien Ogier/Julien Ingrassia, jeżdżący Fiestami WRC’17.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *