Chorwacja kandydatem na rajd WRC w 2019 roku

Autor: | 11 września 2017

Początkowo wydawało się, że bałkański kraj może zająć termin Rajdu Polski już w sezonie 2018, ale władze nie zgodziły się na ten czas przez tłumy wczasowiczów. FIA postanowiło przesunąć ewentualne dołączenie Chorwacji do kalendarza WRC na rok 2019. 

Zanim jednak zostanie ogłoszone wejście tej krainy do rodziny WRC, to promotor wraz z federacją muszą ustalić, w jakim terminie odbędzie się w tym roku kandydacki Rajd Chorwacji. Odbycie się takiej imprezy jest obowiązkiem, zanim powitamy nowy kraj w mistrzostwach.

Wcześniej wydawało się, że Chorwacja wejdzie do kalendarza w 2018 roku, jednak lokalne media twierdzą, że Turcy się szybsi. W ciągu zaledwie tygodnia otrzymali wszystkie konieczne zgody i gwarancje rządowe. To pozwoliło im podpisać kontrakt z Promotorem WRC na rajd, który ma odbyć się we wrześniu przyszłego roku. Identyczny termin interesował Chorwatów, którzy wydawało się, że będą chcieli zorganizować imprezę w zastępstwie Rajdu Polski, ale to się nie wydarzy.

Chorwacji zaproponowano lipiec 2018, lecz ze względu na duże ilości wczasowiczów w tym okresie, nie zdecydowano się na ten termin. Władze bałkańskiego kraju deklarują, że są zainteresowane terminem w kwietniu, maju, na początku czerwca, pod koniec września albo w październiku. Pech polega na tym, że harmonogram w tym czasie jest wypełniony przez rajdy: Korsyki, Portugalii, Argentyny, Sardynii, prawdopodobnie Turcji i Katalonii.

Rajd ma być organizowany przez Auto Klub D.T. z Poreča oraz dwa kluby z Zagrzebia – A.K. Cro Dakar Team i  A.K. Delta Sport. Wsparcia udzieli też HAKS (Hrvatski Auto i Karting Savez), którego prezes Zrinko Gregurek jest członkiem Światowej Rady Sportów Motorowych FIA.

Start zaplanowano na terenie Pula Arena – rzymskiego amfiteatru w Puli, pochodzącego z II wieku p.n.e. Natomiast Poreč będzie gościł metę rajdu. W ciągu czterech dni załogi przejadą niemal 1000 km na półwyspie Istria i wzdłuż zatoki Kvarner. Możliwe, iż trasa zahaczy też o wyspy Cres i Lošinj. Wszystko ma odbywać się na nawierzchni asfaltowej.

Projekt organizacji rajdu WRC w tym kraju ma wsparcie Biura Prezydenta Republiki Chorwackiej, Kolindy Grabar-Kitarović, premiera Andreja Plenkovicia, Biura Sportu kierowanego przez Janicę Kostelić, Ministerstwa Turystyki i Chorwackiego Komitetu Olimpijskiego. Kluczową rolę w przyciągnięciu WRC odegra Chorwacka Wspólnota Turystyczna (HTZ). Minister turystyki Gari Capelli i nowy dyrektor HTZ, Kristijan Staničić potwierdzili duże zainteresowanie branży turystycznej projektem, który umożliwi przedłużenie sezonu w Chorwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *