Dyrektor Rajdu Polski: Zastrzeżenia były wyłącznie do poziomu bezpieczeństwa

Autor: | 22 września 2017

Wczoraj okazało się oficjalnie, że Rajd Polski wypada z kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata. Jednak po fiasku tegorocznej imprezy, trzeba było spodziewać się takiej decyzji światowej federacji. Teraz całą sytuację postanowił skomentować organizator rajdu.

Jarosław Noworól uważa, że jedynym powodem, dla którego FIA miało pretensje, jest poziom bezpieczeństwa. Dodał, że organizator będzie robił wszystko, by mistrzostwa świata powróciły do Mikołajek.

– Jako organizatorzy rajdu bierzemy całkowitą odpowiedzialność za sytuacje, które miały miejsce i które doprowadziły do negatywnej oceny kwestii bezpieczeństwa. Sytuacje te były wynikiem przede wszystkim ludzkich błędów i nie wynikały ze świadomych zaniedbań z naszej strony. Warta podkreślenia jest wysoka, ogólna ocena rajdu potwierdzona w stosownych dokumentach delegatów FIA oceniających organizację zawodów. Szczegółowe raporty przedstawicieli FIA potwierdzają, że poza sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa nie było innych istotnych zastrzeżeń dotyczących naszego rajdu. Jako, że sprawy bezpieczeństwa kibiców są kluczowe z punktu widzenia FIA to niestety Rajd Polski nie znalazł się w przyszłorocznym kalendarzu mistrzostw świata. Nie zamierzamy rezygnować ze starań aby w kolejnych latach powrócić do elitarnego grona rund WRC. Rozpoczynamy prace zmierzające do opracowania nowej koncepcji zabezpieczenia rajdu korzystając z pomocy jaką oferuje nam Departamentem Bezpieczeństwa FIA. Czynimy także starania, aby Rajd Polski jako zawody rangi mistrzostw świata zyskał jeszcze większe wsparcie władz oraz sponsorów, bez którego nie jest możliwa organizacja tak ogromnego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że pozwoli to nam spełnić finansowe oczekiwania naszych partnerów dotyczące aspektów o charakterze promocyjnym – mówi Noworól.

Tegoroczny Rajd Polski, oraz jego poprzednie edycje pokazały wielkie zainteresowanie rundą mistrzostw świata organizowaną w Mikołajkach zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych kibiców. Goście z zagranicy stanowili blisko 40 procent wśród ponad stu tysięcy fanów sportu rajdowego jacy zgromadzili się w tym roku wokół widowiskowych odcinków specjalnych rozgrywanych podczas trzech dni rajdu. Dane te wskazują na ogromne zainteresowanie naszym rajdem w Polsce ale również pozostałych krajach Europy centralnej. Cieszymy się, że wysiłek jaki wkładamy od 4 lat w organizację Rajdu Polski w ogromnym stopniu przyczynił się do wzrostu popularności rajdów WRC w tej części Europy – dodaje.

Dane statystyczne dotyczące ilości kibiców oraz zainteresowania mediów potwierdzają opinię Promotora WRC, że pod względem komercyjnym polski rynek i nasz rajd należą do grona najbardziej wartościowych składników cyklu mistrzostw świata. Przyszłoroczny Rajd Polski będzie również imprezą o międzynarodowym statusie rozegraną na mazurskich szutrach. Naszym celem jest organizacja 75. Rajdu Polski zgodnie z najwyższymi standardami FIA dotyczącymi bezpieczeństwa, tak aby możliwy był jak najszybszy powrót do Rajdowych Mistrzostw Świata FIA – kończy dyrektor Rajdu Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *